Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Kasım 2010, 14:10   Mesaj No:3106

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

2/Bakara-34. Meleklere "Adem'e secde edin" de­miştik, İblis müstesna hepsi secde ettiler. O ise kaçındı, kibirlendi ve kafirlerden oldu.
7/A'raf-11. Andolsun, Biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra me­leklere: "Adem'e secde edin" dedik. Onlar da İblis'in dışında secde ettiler; o secde edenlerden olmadı.
12. (Allah) Dedi: "Sana emrettiğimde, seni secde etmekten engelleyen neydi?" (İblis) Dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın."
13. (Allah "Öyleyse oradan in, orada büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin."
15/Hicr-28. Hani Rabbin meleklere demişti: "Ben, kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan bir beşer yaratacağım."
29. "Ona bir biçim verdiğimde ve ona ru­humdan üfürdüğümde hemen ona secde ederek kapanın."
30. Böylece meleklerin tümü, topluca secde etti;
31. Ancak İblis, secde edenlerle birlikte olmaktan kaçınıp-dayattı.
32. Dedi ki: "Ey İblis, sana ne oluyor da, secde edenlerle birlikte ol­madın?"
33. Dedi ki: "Ben, kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan ya­rattığın beşere secde etmek için var değilim."
34. Dedi ki: "Öyleyse oradan çık, çünkü sen kovulmuş-bulunmaktasın."
35. "Ve şüphesiz, din gününe kadar lanet senin üzerinedir."
36. Dedi ki: "Rabbim, öyleyse onların dirileceği güne kadar bana süre tanı."
37. Dedi ki: "Öyleyse sen (kendisine) süre tanınanlardansın."
38. "Bilinen günün vaktine kadar."
18/Kehf-50. Hani meleklere: "Adem'e secde edin" demiştik; İblis'in dışında (diğerleri) secde etmişlerdi. O cinlerdendi, böylelikle Rabbinin emrinden dışarı çıkmıştı. Bu du­rumda Ben'i bırakıp onu ve onun soyunu veliler mi edineceksiniz? Oysa onlar sizin düşmanlarınızdır. (Bu,) Zalimler için ne kadar kötü bir (tercih) değiştirmedir.
20/Taha-116. Hani biz meleklere: "Adem'e sec­de edin" demiştik, İblis'in dışında (diğer­leri) secde etmişlerdi, o ise ayak diremişti.
117. Bunun üzerine dedik ki: "Ey Adem, bu gerçekten sana da, eşine de düşman­dır; sakın sizi cennetten sürüp çıkarmasın sonra mutsuz olursun."