Konu Başlıkları: Bir hadis-i şerif bir yorum ...
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30 Aralık 2007, 15:05   Mesaj No:5

KalbinNûru

Medineweb Sadık Üyesi
KalbinNûru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KalbinNûru isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 49
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Bir Hadîs-i Şerîf Bir Düşünce

Rasûlullah (sav)'in şöyle buyurduğu Enes (ra)'den rivâyet olunuyor: [B]Allahû Teâlâ buyurdu ki: "Ey Âdem-oğlu, sen bana yalvarıp benden ümmid-vâr oldukça senden sâdır olan (günahlar) her ne olursa olsun sana mağfiret ederim ve aldırmam. Ey Âdem-oğlu, senin günahların gökyüzünü kaplayacak dereceyi bulsa da benden mağfiret dilesen sana mağfiret ederim. Ey Âdem-oğlu, bütün yer dolusu günahlar getirirsen de sana bana hiç bir şeyi şerik tutmayarak huzûruma çıksan herhalde ben sana bütün yer dolusu mağfiret veririm. (Bu hadis-i şerifi, Tirmizi rivâyet etmiş olup, "Hadis, Hasendir, Sahihdir" demiştir.)

Allâh Teâlâ biz kullarına bu kadar bağışlayıcı ve mağfiret edicidir. Allâh Teâlâ Kendi'sine hiçbirşeyi ortak koşmamamızı buyuruyor. Yaptığımız amelleri İhlâs ile yani Allâh Teâlâ Rızâsı için yaparsak o zaman değer kazanır. Riyâkarlıktan, gösterişten, Şirkten uzak yalnız Allâh Teâlâ için nitekim Yusuf bin Hüseyin şöyle demiştir: Riya ve gösteriş için yapılmış bir amelle Allâh Teâlâ'nın huzûruna çıkacağıma, günâh yükü ile çıkmayı tercih ederim.