Konu Başlıkları: Sakatlık Adâletsizlik midir?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02 Ocak 2008, 10:04   Mesaj No:4

EbdA

Medineweb Aktif Üyesi
EbdA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EbdA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 458
Üyelik T.: 23 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 13
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Sakatlık Adâletsizlik midir?

Bu bir aralar benimde kafamı karıştırıyordu ama Necmi Abinin bu konu hakkındaki konuşmasını dinledikten sonra şüpheleri Allah'ın izniyle gitti konuşmayı Necmi Abinin ağzından aktarıyorum.

Üniversiteli bir genç bana sordu:
"Bazılarımız sağlam doğarken bazıları ise sakat yada kör doğabiliyorlar bu İlahi Adalete sığar mı?" diye...

Bende önce adalet kelimesi nedir bunu öğrenelim sonra adalet var mı yok mu o zaman karar veririz dedim.

Mesela iki kişi bir yarde çalışsa ve aynı işi yapsalar iş bittikten sonra adam birine 10 lira, diğerine 5 lira verse adaletsizlik yapmıştır çünkü ikiside aynı işi yapmıştır ve yaptıkları işin karşılığını almak zorundadırlar almazlarsa adaletsizlik yapılmış olunur.

Yada şu kapıdan içeriye bir adam girse ve elinde bir deste para olsa sırasıyla oradaki kişilere al sana 10 lira, diğerine 20 lira , sana da 5 lira dese ve 5 lira alan adam sen haksızlık yapıyorsun neden ona 20 lira vedinde bana 5 lira verdin diyebilir mi? Hayır çünkü o adam 5 lirayı almak için paranın sahibine hiç bir şey vermemiştir. Para adamındır ve istediğine isteği kadar karşılsız verebilir.

İşte bunun gibi biz Allah'a kolları, bacakları, gözleri yada hayatı almak için bir şey verdik mi? Hayır.
Allah bunları bize karşılıksız vermiştir ve istediğine istediği kadar verebilir buna kimse karışamaz dolayısıyla senin bu dediğin (üniversiteli gençten bahs ediyor) Adaletsizlik değildir.