Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18 Ocak 2011, 18:51   Mesaj No:76

kamer34

Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Tagut düzende oy kullanmak şirk midir ?

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
bu konuyu açan,irdeliyen,emek vererek olgunlaştıran,muzakere eden,farklı bakış açılarını nas ile delillendiren tüm kardeşlerimden Allah razı olsun.
şirk konusu çok hassas ve derin bir alandır.önce şirki tanımlıyalım :
Şirk; Allah’a zatında, sıfatlarında, hükmünde, uluhiyet, ibadet veya mülkünde ortağı, dengi bulunduğuna inanmak ve bunu benimsemektir. Küfür nasıl imanın zıttı ise, şirk de tamamen Tevhidin zıttıdır.
dikkat edin inanmak ve benimsemek.

bu tanımla şöyle anlamalıyız ;"inanıp benimsenmedikçe şirk olmaz"

şirkin çeşitleri çoktur ;

büyük,küçük,kavli,fiili,hafi,gizlisi,açığı,ibadett e,duada,niyette,sevmede,hululda,tasarufta,korkuda, kalpte vs.
bunları tek tek açmak lazım aslında..ama yeri burası değil ayrı bir başlık olması lazım ki derli toplu olsun.

şirkin tüm çeşitlerine kuran açıkça şu tehdidi savurmakta ve akibeti belirlemektedir;

Şüphesiz,kim Allah’a ortak koşarsa, Allah ona cenneti haram kılmıştır ve onun gideceği yer Cehennemdir. Zalimlere orada bir yardımcı da yoktur (Maide, 72).

---------------------------------------

kardeşlermizin vermiş olduğu Nas'lar zaten bir müslüman için bağlayıcıdır.ihtilaf yada farklı görüşler amelde sözkonusu.
acizane düşüncem ;
tevhid dışı her türlü ideolojiye izme beşeri sisteme,inanmamak benimsememek onaylamamak kaydıyla şirkten korunmuş olunur.
eğer bazı arkadaşların dediğini baz alırsak,hayatımız şirk zaten.kimliğimiz,evliliğimiz,eğitimimiz,maaşımız,o kulumuz,vergimiz,askerliğimiz,oyumuz.......aklımız a gelen her alanda şirkin ortasındayız ve müşrik adayıyız yada müşriğizdir.
bu tanım çok insafsız ve korkunç olur...yer yüzünde müslüman kalmaz!
ferdi kardeşimizin tanımladığı gibi niyet önemlidir.bu niyet ne kadar zararsız oda ayrı bir tartışma konusu...
bedii hamit abimize katılıyorum düşünce ve bakış açısı olarak.kamer abimizin düşüncesi keskin olsa da hak vermemek mümkün değildir.

not :müslümanlardan kardeşimize keledoş sözümüz var.ama sofra malzemeleri çatal kaşıkları şirk ürünüdür.çözüm bulsak sözümüzdeyız inşaallah
ferdinin saygısız yaklaşımınıda mazur görün bence.kendisinden çektiklerimi Allah günahlarıma kefaret eder inşaallah..

abdülemelik abim

Yozlaşmış bozulmuş islami bir ahlak taşımayan toplumların içerisnde yaşıyoruz bu gerçek

Bu kokuşmuş insan ürünleri yasalara karşı benim değil kuranın bakışı keskindir.

Daha şunu söyledim bu toplumlar içerisnde yaşayan bir msülüman ben bu psliklere bulaşmadan yaşıyorum derse yan söylemiş olur

Burda sorun olan şey şu zihniyet müslümanlra arasında ihtilaf olur bende diyorumki
hayır efendin itikadi konularda ihtilah olmaz ihtilaf teferutta olur

İş islami terimleri açıklamay gelince inanın herkes bu terimleri çok güzel açıklıyor

Fakat iş bu terimleri kendi nefsimiz üzerine uygulamaya gelince işte o zamn bakıyorsunki

Meğerki bu terimlerin içi bomboşmuş.

Benim güzel abim şirki ne güzel tarif etmişsiniz eyvallah

Şimdi şöyle bir soru sorsan bugün muhatap olduğumuz rejimer dur bu terimide biraz açayım bakarsınız bu teriminde içi bşltarız konu anlaşılmaz.

Yani islamın dışında helal haramlar belirlemek ceza hukukunu koymak sonra bunun içerisnede bir inanç sistemi yerleştiren rejimler şirk midir. cevap heralde evet olacaktır.

Çünki bu anlayış yeni bir din anlaşını doğurmuştur

Halbuki dini beliremek sadece Allahın zati sıfatları ile ilgilidir doğrumu

Peki diyelimki bir müslüman bu şirk olan dini insanlara uygulamak üzere talip olur ve uygular

Ve kendisine de şöyle niyet geliştirir tamam bu din şirktir ama deyip arkasını bir yığın gerkçeler sayar
bu msülüman halen islam dini üzeremi sayılır

Ama yok bu yeni din şirk tanımına girmez derseniz o zaman zaten konuşmaya gerek kalmaz

İbn-i arabide görüşlerini kurana dayandırıyordu
görüşlerini kurana dayandırmış olması onu masum kılarmı

SOMUT ÖRNEKLERE CEVAP YAZARSANIZ MEMNUN OLURUM

Allaha emanet ol ve olun