Konu Başlıkları: ""said nursi kimdir?""
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25 Ocak 2011, 11:39   Mesaj No:17

ebuzer@34

Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:ebuzer@34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13109
Üyelik T.: 29 Aralık 2010
Arkadaşları:0
Konular: 3
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: ""said nursi kimdir?""

Alıntı:
müslümanlardan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
kitaplarının yazdırıldığına kuranın verdiği cevap şudur........

bakara süresi..
79- Artık vay hallerine; Kitabı kendi elleriyle yazıp, sonra az bir değer karşılığında satmak için "Bu Allah Katındandır" diyenlere. Artık vay, elleriyle yazdıklarından dolayı onlara; vay kazanmakta olduklarına.

ve soruyorum saide kurdinin İLİM ALDIĞI HOCALARI kim bilen varsa lütfen VEREBİLİR Mİ....

Selamun Aleykum

Sayın abim kimden ilim aldığı ne fark eder,biz burada Said Nursinin şahsını ailesini yada çevresini eleştirmiyoruz.

Biz onun kurana açık bir şekilde ters ve izahatı zor düşüncelerini eleştiriyoruz.

Ben şahsen onun para kazanmak amaçlı bu düşünceleri taşıdığınada inanmıyorum.Nerden biliyorsun diyecekseniz.
Çünki ben yıllar önce Said-i Kurd-i hakkında çok geniş bir çalışma yapmıştım ve dosyalmıştım.Onun gerek fikirlerini gerek şahsiyetini hakkında çok bilgi sahibiyim.

Eğer para kazanmak amaçlı olsaydı emin ol zindanlarda hayatı çürümezdi,yurtdışına gider bey gibi yaşardı.

İsteseydi bütün bunlara sahip olabilirdi.Fakat o siyasetten ziyade dah çok sufizm bir hayat tercih etmiştir.
Hatta bir olayı vardır, vanda ünüversite kurma hayalini devlet yetkililerine anlatmaya gider kendisine deli muamelesi yaplır ve tımarhaneye atılır.
Herkesin gözden kaçırdığı birşey vardır Said Nursinin tek şansızlığı (gerçi şans diye birşeyde yoktur ya türkçede kelime yok) kürt kimliğine sahip olmasıydı.Ve 1950 lerde ergenekoncular ona kafayı çok feci şekilde takmışlardı sebebine gelince Said Nursi bir çığ gibi büyüyen taraftar kitlesi sağ partiye oy vermeleriydi.

Buda ergenekoncuların işine gelmiyordu.O dönemde Adnan menderesi şunun için suçluyorladı sen arkanı irticacılara ve gericelere dayandırıyorsun devrim yapacaksın demeleriydi.Tıbkı günümüzdeki ergenekonucular gibi Tayyip Erdğanın ve Fettullah gülen hadisesi gibi.
Halbuki o dönemde Sait Nursi hükümetten,hükümette Sait Nursiden bu ithamlar sebebiyle olabildiğince uzak durmaya çalışıyorlardı.O dönemdeki gazete küpürleri olan arkadaşlar varsa aramızda baksın Teyyip Erdoğanın yaşadığı Fettullah gülen ile beraber bunlar yönetimi değişitircekler iddasının aynısı o dönemde Said Nursi ve Adnan Menderes için tezgahlanıyordu.

Said Nursinin 3 tane ciddi eleştirilecek ve derhal red edilecek ameli vardır.

1- Said Nursi Şeyh Said ayaklanmasına destek vermemiştir.Halen bir çok çevreler Şeh Said kıyamını kürtçülük olarak lanse etmek istemekteler. Bu alçakca bir iftiradır Şeh Said ayaklanması islam adına yapılmış bir ayaklanma idi.

2- Kendi kitaplarına kutsallık atf etmesi

3-Vahdeti şuhud görüşü (bu zaten ayrı bir faciadır.

Biz insanları eleştirirken Allah,ın adaletini gözetmek zorundayız onların haketmedikleri şeyleri onlara isnad etmemeliyiz.