Konu Başlıkları: Abdest hakkında genel bilgiler
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Ocak 2008, 16:49   Mesaj No:16

Emekdar Üye

Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart Namaz kıldıktan sonra tekrar abdest almak sevabdır.

Namaz kıldıktan sonra tekrar abdest almak sevabdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
[B]
([HIGHLIGHT=#ffc000]Abdestli iken abdest alana on sevab verilir[/HIGHLIGHT].) [İbni Mace]
...
([HIGHLIGHT=#ffc000]Abdest üzerine abdest, nur üzerine nurdur[/HIGHLIGHT].) [İ.Gazali]
...
([HIGHLIGHT=#ffc000]Meşakkat olmasaydı, her namaz için abdest almayı emrederdim.) [/HIGHLIGHT][İ.Gazali]
..
([HIGHLIGHT=#ffc000]Abdestini tazeliyenin, imanı tazelenmiş [parlamış] olur[/HIGHLIGHT].) [İ.Gazali]
...
([HIGHLIGHT=#ffc000]Allahü teâlâ buyurdu ki: Abdesti bozulunca abdest almayan bana cefa etmiş olur. Abdest alıp da, iki rekat namaz kılmayan da bana cefa etmiş olur. İki rekat namaz kılıp da benden bir ihtiyacını istemezse yine bana cefa etmiş olur. Abdest alıp, iki rekat namaz kıldıktan sonra duâ edenin duâsını kabul etmezsem ben de ona cefa etmiş olurum. Hâlbuki ben cefa etmem.) [/HIGHLIGHT][Şira]
...
([HIGHLIGHT=#ffc000]Abdestini güzelce aldıktan sonra "Eşhedü en la ilahe illallahü vahdehü la şerikeleh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resulühü" diyene Cennetin sekiz kapısı açılır, istediğinden içeri girer[/HIGHLIGHT].) [Nesâî]
....
([HIGHLIGHT=#ffc000]Abdest alınan suyun artanından içmek 70 türlü derde devadır. Bunun en aşağısı hem [sıkıntı, keder]dir[/HIGHLIGHT].) [Deylemî]
...
([HIGHLIGHT=#ffc000]Abdestten sonra "Kadr" suresini okuyanın elli yıllık günahı affolur[/HIGHLIGHT].) [Halebi]
...
([HIGHLIGHT=#ffc000]Abdestten sonra "Kadr" suresini okuyan sıddiklardan, 2 defa okuyan şehidlerden yazılır. 3 defa okuyan, peygamberlerle haşrolur[/HIGHLIGHT].) [Deylemî]
...
([HIGHLIGHT=#ffc000]Abdest alıp, iki rekat namaz kılan, Cennete girmeye layık olur[/HIGHLIGHT].) [Halebi]
....
([HIGHLIGHT=#ffc000]Abdest alıp, 2 rekat namaz kılanın günahları affolur[/HIGHLIGHT].) [Buharî]
...
([HIGHLIGHT=#ffc000]Güzelce abdest alanın, iki namaz [kılacağı namaz ile gelecek namaz vakti] arasındaki günahlarının hepsi affolur.) [/HIGHLIGHT][Buharî]
...
([HIGHLIGHT=#ffc000]Abdestten sonra, on defa salevat-ı şerife getirenin gamı gider, duâsı kabul olur[/HIGHLIGHT].) [Ey Oğul İlmihâli]
....
([HIGHLIGHT=#ffc000]Ancak [kâmil] mümin, devamlı abdestli durabilir.) [/HIGHLIGHT][İbni Mace]
....
(Abdestli yatan, gece vefat ederse şehid olur.) [İbni Sünni]