Konu Başlıkları: 2012 1.hafta misafiri aslıı
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01 Ocak 2012, 23:47   Mesaj No:14

aslıı

Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: 2012 1.hafta misafiri aslıı

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
2. Sorum : Allah Resulü Muhammed (s.a.a) Veda hutbesinde Ey Müminler, benden sonra küfre dön­meyin, birbirinizin boynunu vuran kafirler haline gelmeyin. Size, sımsıkı sarıldığınız sürece asla hak yoldan uzaklaşmayacağınız apaçık dini, ilmi, idari, siyasi kuralları içe­ren Allah'ın kitabı Kur'an'ı ve Resulü'nün sünnetini bıraktım. Bunlarla amel ediniz, davranışlarınıza Kur'an ve sünneti yan­sıtınız. Başka rivayetlerde ise Ehl-i beytimi bıraktım....

Hitabına rağmen Din adına uydurulan her şey bid’attır, her bid’at sapıklıktır; her sapıklık da Cehennemdedir. [Buhari, Müslim, İbni Mace, Nesai]

Rivayetini bu hakikat üzere ele alacak olursak Maide suresi 3 ayetinin din kemale erdirilmiştir demesine rağmen İslam dinine daha sonradan Kur'an ve Sünnette yer almayan uygulama zikir fikir vb söylemlerin ne gibi bir değeri olabilir...
bi yerde okudugum bi hadisi paylaşıyım hz ömer den rivayet edilen bi hadiste peygamberimiz şöyle buyurmuştur“Allah’ın kullarından bir takım insanlar vardır ki, enbiya da değil, şehid de değildirler. Ancak kıyamet gününde Allah katındaki makamlarından dolayı onlara nebîler ve şehidler imrenerek bakacaklardır”. Ashâb, “Bunlar kimlerdir? Ve ne gibi hayırlı ameller yapmışlardır? Bize bildir de biz de onlara sevgi ve yakınlık gösterelim, yâ Rasûlallâh!” diye sordular. Rasûlullâh Efendimiz: "Bunlar bir kavimdir ki, aralarında ne akrabalık, ne de ticaret ve benzeri bir iş ilişkisi olmaksızın, kulluk şuuru içinde Allah için birbirlerini severler. Vallahi yüzleri bir nur ve kendileri de nurdan birer minber üzerindedirler. İnsanlar korktukları zaman bunlar korkmazlar, insanlar mahzun oldukları zaman bunlar hüzünlenmezler” evet abicim insanların bi veli kulu sırf allah rızası için sevmesi onun ilminden faydalanması kuranı ve her türlü ilimi ögrenmesinin bidat bi tarafını göremiyorum tarikatdan bahsediyosun sanırsam lakin tarikat ilim kapısıdır bence bidat olan bişeye raslamadım zikir allah için yapıldıktan sonra her yerde aynıdır kuran ve sünnette olmayan herşey bidat mıdır abim?o zaman hadisler neden var ki ?bence insanın bakış açısı ve niyet çok önemli abim biri bi yola girer ilmide yoktur o yolda bocalar haşa birilerini ilahlaştırır şirke düşer biride vardır ilim alır hakkı ögrenir burda suç yolda mıdır yoksa yürüyende mi abim?tartıştıgımız konulardan biride buydu sanırsam abim ben sana çok dua ediyorum çünkü bazı vefat etmiş alimlere şirkede diyosunuzya son nefesinde yanında degildik demi ya imanlı ölmüşse bu yüzden ya bizim iman sallantıda ise ya bütün ilim ögrenme çababız her şeyimiz sırf yanlış bi düşünce yüzünden boşa giderse ?abim ben kuran ve sünnete daha sonra alimlerimize allahın veli kullarına söylediklerine çıkardıkları hükümlere bakıyorum fikirlerine bakıyorum ki onların fikri zaten kuran dan haktan başkası degil bu yüzden bu gibi şeyleri bidat olarak degerlendirmiyorum abim
tarih sussa, hakikat susmayacak........''