Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Ocak 2012, 00:43   Mesaj No:5

mehmet akif2

Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart temel bilgi teknolojileri örnek sorular 5

TEST 4
1-) Aşağıdaki ifadelerden hangisi bilgi toplumu için söylenir?
A) Nüfusun büyük bölümü geçimini sembol işleyerek kazanır B) Zenginlik topraktan kaynaklanır
C) İnsanlar enerji sayesinde geçimini sağlar D) Enerji kaynağı fosillerdir
E) Tabiat olayları çok önemlidir
2-) Enformasyon sözcüğünün tam karşılığı, dilimizde nedir?
A) Malumat B) Fikir C) İlim D) Bilim E) Teknoloji
3-) Bir süpermarkette bilgisayar kullanmak neden zorunludur?
A) Süpermarkette yapılan işlemler insanlar tarafından yapılmaz
B) Süpermarkette çok karmaşık matematiksel işlemler gerçekleşir
C) İnsanların altından kalkamayacağı kadar çok işlem yapılması
D) Bilgisayarın tekrar işlemlerini sıkılmadan ve hatasız yapabilmesi
E) Bilgisayar kullanımının moda olması
4-) ABD ‘de 1957 yılında ilk defa hizmet sektöründe çalışanların sayısının, sanayi alanında çalışanların sayısını geçmesi aşağıdakilerden hangisinin de başlangıcı olarak kabul edilir?
A) Elektromekanik dönemin B) Mekanik dönemin C) Tarım toplumunun D) Bilgi toplumunun
E) Sanayi toplumunun

5-) Veri yollarında bilgilerin taşınması sırasında, hücre adreslerinin de taşınmasını aşağıdakilerden hangisi sağlar?
A) Yardımcı bellek B) Denetim yolu C) İz topu D) Adres yolu E) Ana bellek
6-) Türkçe ‘ye göre dizayn edilmiş klavye aşağıdakilerden hangisidir?

A) F klavye B) T klavye C) Q klavye D) R klavye E) L klavye
7-) Kullanıcıların bilgisayara veri aktarmasını ve bilgisayarın elde ettikleri bilgileri de kullanıcılara sunmasını sağlayan birimlerin genel adı aşağıdakilerden hangisidir?
A) Yazılım – donanım B) Ram bellek – Rom bellek C) Ekran – fare D) Yardımcı bellek – Ana bellek E) Giriş – çıkış birimleri
8-) Sayfa yazıcıların performanslarını belirleyen birim aşağıdakilerden hangisidir?
A) Mhz B) Bayt C) Bit D) Dpi
E) Piksel
9-) Bilgisayar ortamında CD ‘den müzik dinlemek için genel olarak hangi donanımlara ihtiyaç duyulur?
A) Kamera – Tarayıcı B) Ses kartı – Hoparlör C) Tv kartı – Kamera D) Modem – Telefon
E) Ses kartı – Tarayıcı
10-) XXX ismiyle temsil edilen bir paket program olduğu varsayılırsa, aşağıdakilerden hangisi bu programa ait en son üretilen sürüm olabilir?
A) XXX 1.0 B) XXX 1.3 C) XXX 2.0 D) XXX 2.2 E) XXX 2.8
11-) Aşağıdaki programlardan hangisi bilgisayar açık olduğu süreçte hep aktif ve çalışır konumdadır?
A) İşlem tablosu programı B) Kelime işlem programı C) İşletim sistemi D) Sunu programı

E) Veri tabanı programı
12-) Her hangi bir işletmede kullanılan muhasebe programı aşağıdaki yazılımlardan hangisi içinde yer alır?
A) Yorumlayıcı B) İşlem tablosu C) Kelime işlemci D) Paket program E) İşletim sistemi

13-) Aşağıdakilerden hangisi tek bir kullanıcının her defasında tek bir işi yapabilmesine yönelik tasarlanmış işletim sistemidir?
A) Tek kullanıcı – Çoklu görev işletim sistemleri B) Gerçek zamanlı işletim sistemleri
C) Tek kullanıcı – Tek görev işletim sistemleri D) Bellek işletim sistemi
E) Çoklu kullanıcı işletim sistemleri
14-) Bilgisayarda ana bellek kapasite ölçü birimi aşağıdakilerden hangisidir?
A) bps B) Watt C) kg D) mb E) inch
15-) Aşağıdakilerden hangisi bir uygulama dosyası uzantısıdır?
A) bmp B) exe C) txt D) sys E) doc
16-) İşletim sisteminde, sistemi özelleştirmek ve yapılandırmak için kullanılan iletişim kutuları aşağıdakilerden hangisinde yer alır?
A) Gezgin B) Geri dönüşüm kutusu C) Denetim masası D) Belgelerim E) Donatılar
17-) Aşağıdakilerden hangisi açık olan pencereler arasında geçiş yapmayı sağlar?
A) Giriş+Sekme B) Alt+Shift C) Giriş+F1 D) Ctrl+Alt E) Alt+Sekme
18-) Büro yazılımlarında sayfanın dikey ya da yatay kullanılacağı aşağıdaki komutlardan hangisiyle belirlenir?
A) Yeni adla kaydet B) Aç C) Yeni D) Sayfa yapısı E) Kaydet
19-) Büro yazılımlarında, yaratılmış dosyaların kağıt üzerine dökümü için kullanılan komut aşağıdakilerden hangisidir?
A) Yeni adla kaydet B) Aç C) Yazdır D) Sayfa yapısı E) Kaydet
20-) Aşağıdakilerden hangisi büro yazılımlarında, Ekle menüsündeki Resim komutu ile eklenen resim dosya uzantılarından biri değildir?
A) jpg B) gif C) bmp D) doc E) tiff
21-) Büro yazılımlarında, Sözlük Denetimi ve Dilbilgisi komutuyla aynı işlemi yapan kısa yol tuşları aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?
A) Ctrl + N B) F7 C) F1 D) Ctrl + P E) Ctrl + Z
22-) Kelime işlem programlarında “Sayfa” tanımını aşağıdakilerden hangisi doğru açıklamıştır?
A) Enter tuşuna basılana kadar yazılan bölüm
B) Metni oluşturan harflerin, rakamların, noktalama işaretleri ve diğer sembollerin tümü
C) Metinlerin yazıldığı ve düzenlendiği alan
D) Metin içerisindeki her bir satır
E) Metin içerisinde kullanılan dipnotların tümü
23-) Word kelime işlem programında belirli bir paragraf şekline isim verip saklamayı ve gerek duyulduğunda da kullanmayı sağlayan komut aşağıdakilerden hangisidir?
A) Kenarlıklar ve Gölgelendirme B) Sütunlar C) Sekmeler D) Büyük/Küçük Harf Değiştir
E) Stil
24-) Kelime işlem programlarında oluşturulan belgeler genel olarak hangi biçimde kayıt edilir?
A) Tablo B) Grafik C) Animasyon D) Resim E) Doküman
25-) İşlem tablolarında, verilerin girildiği, gerekli hesaplamaların ve işlemlerin yapıldığı satır-sütunlardan oluşmuş alanlara ne ad verilir?
A) Çalışma Sayfası B) Çalışma Kitabı C) Çalışma Ortamı D) Çalışma Masası E) Çalışma Defteri
26-) Excel işlem tablosunda formüllerden önce belirtilmesi gereken işaret aşağıdakilerden hangisidir?
A) ? B) ! C) % D) # E) =
27-) Excel işlem tablosunda, aktif hücre içerisine girilen değerin bu hücreye yerleşmesi için hangi klavye tuşu kullanılır?
A) Ctrl B) Shift C) Delete D) Enter E) Numlock
28-) = ÇARPIM(C3:C7)
Yukarıdaki formül aşağıdakilerden hangisini gerçekleştirir?
A) C3 ve C7 hücrelerini çarpar B) C3, C4, C5, C6 ve C7 hücrelerini siler
C) C3, C4, C5, C6 ve C7 hücrelerini toplar
D) C3, C4, C5, C6 ve C7 hücrelerinin çarpımını bulur
E) C3, C4, C5, C6 ve C7 hücrelerinin karelerini toplar

29-) Hücreleri biçimlendir kutusunda yer alan Hizalama seçeneği aşağıdaki işlemlerden hangisini gerçekleştirir?
A) Hücre içerisindeki bilgilerin değiştirilmesini engellemek
B) Hücre içindeki değerlerin yerleşimlerini değiştirmek
C) Hücre zeminlerine farklı renk ve desen vermek
D) Hücrelere farklı biçimlerde kenarlık çizmek
E) Hücre içindeki yazı tiplerini değiştirmek
30-) =EĞER(A2<=8 ; A5/2 ; A5*3)
İşlem tablosunda A2 ve A5 hücrelerindeki değer 8 olduğuna göre, formülün uygulandığı hücreye yazılacak değer ne olur?
A) 4 B) 24 C) 16 D) 8 E) 12

1-) A 2-) A 3-) D 4-) D 5-) D 6-) A 7-) E 8-) D 9-) B 10-) E 11-) C 12-) D 13-) C 14-) D 15-) B 16-) C 17-) E 18-) D 19-) C 20-) D 21-) B 22-) C 23-) E 24-) E 25-) A 26-) E 27-) D 28-) D 29-) B 30-) A