Konu Başlıkları: Eşimiz olacak kişi ve kader
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10 Mart 2008, 15:48   Mesaj No:4

beyinsel

Durumu:beyinsel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 885
Üyelik T.: 10 Mart 2008
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Eşimiz olacak kişi ve kader

Sağolun...hoşbulduk
Cevaplar için teşekkür ederim....
Amacım polemik yaratmak değil zaten. Ben dini bilgisi sıradan olan biriyim... ve Allahın sistemini sorgulamak haddim değil
Allah ne verirse güzel verir...benim öyle bir sorunum yok....imtihandan da kaçmak gibi bir düşüncem yok.

"soruna gelince, eşimiz olacak kişiyi tabi biz seçeriz diyorsun ,hem de ezelde bu belli değil mi diye sorguluyorsun?"

demişsiniz...ama ben orda devamen "Biz sadece taktir edileni seçiyoruz çünkü bir sebep lazım" demiştim.....yani böyle düşündürüyor beni anlamında.

Ya bilmiyorum.....kusura bakmayın, cahil aklımla "biz yaptığımız için Allah biliyor" cümlesi beni düşündürüyor...anlamaya çalışıyorum...

Bu sorulara cevap verirseniz sevinirim....Olayı basitleştirmek istemiyorum ama...
1- O zaman orada (levh -i mahfuzda) bizim için herhangi bir eş adayı yazılı değil.....biz seçtiğimiz zaman yazılacak....bu doğru mu.?
2- Eğer orada yazılı ise biz cüzi irademizle başkasını seçtiğimzde o silinip seçtiğimiz kişi mi yazılıyor?

Siz, "orada herşey yazılı" demişsiniz....nasıl olur da yazılı olanın dışında bir şey seçebiliriz, bir türlü aklım almıyor

Sonuçta öyle ya da böyle herşeyin bir sebebi vardır...Allah hiç bir şeyi eksik bırakmaz.....

Benim dediğim duruma göre de olsa birisi, kötü birini seçip "kaderim böyleymiş" diyemez,...onun geçmişini ve öyle olmasının sebeplerini bilemeyiz. O Allah katındadır...Onun cevabı Allah katında vardır zaten....

Ama böyle düşünmek sapık bir fıkranın düşüncesiyse Allah affetsin beni,, bilmeden dinden çıkmak falan istemem....

Teşekkürler,