Konu Başlıkları: "Mevlid/Bidat'mıdır?"
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Şubat 2012, 15:06   Mesaj No:18

kamer34

Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: "Mevlid/Bidat'mıdır?"

dün mevlit kandili idi..cumalar dışında cemaatimi böyle nadir toplu gördüğüm bir gece idi.cemaate mevlit filan okumuş değilim,okumuyorumda.hiç bir zamanda okumam.mevlit yerine Resulullahın kısada olsa hayatını anlatırım.dün cuma idi aynı zamanda...cumadan önce 1 saat mekke dönemi konulu vaazı verdim.akşam namazından sonra(kandil olmasaydı o cemaatı hayal bulamazdım) 1 saat medine dönemini verdim.Resulullahı hatırlattım,hayatımıza ne kadar yansıdığını,yansımadığını masaya yatırdım.yatsı,tesbih namazlarını kıldırdık,bir süre salavatlar,zikirler,soru cevaplar ile dağıldık.
alıntı

Muhsin hocam sizin böyle yaptığınızı rabbimin izniyle his edebiliyor haberde alıyorum... Bu tarz fırsatları değerlendirmek lazım.. Kuran'dan bi haber olan insanlarımızı tekrar Kuran'a davet etmek islam dininin özünü bidatlerden arınmış şekliyle tebliğ etmek her müslümanın üzerine farz-ı ayndır...

Gerek Mevlüd abimin gerek benim üzerinde durduğu nokta bu din tüccarlarının bu bidatlerin arkasına sığınıp kendi emellerine insanları hizmet ettirmeleridir..

Yoksa peygamberi yad etmek ona salat ve selam göndermek ,topluca ibadet etmek islamın en güzel hasletlerindendir..İslam dini cemaat olmayı emir eder. Bu sebeple sürüden ayrılan koyunu kurt kapar sözü çok yerinde bir sözdür...

Bizim gayemiz, islam dinine, din adına sokulmaya çalışılan bidatlerden hurafelerden insanları uzak tutmak.Dün gece nerdeyse tüm gece kiatap okudum yazılar yazdım, namaz kıldım, rabbimden bağışlanmak için dua ettim, peygamber efendimizide yad ettim ... Keşke yanmda 100 kişiden oluşan bir müslüman cemaatide olsaydııı...

Gerek noellerde, gerek yahudi ve hıristiynaların özel günlerinde biz müslümanlarında onlara ters düşmek için o günleri ve geceleri ibadetlerle geçirmemizlazımdır...

la demek size ve sizin gibilere vahiymi indide bu kadar ısrar ediyorsunuz. kutlanmayacak diye ayette yok ne olucak o zaman.
H.A.Y.A.T adlı rumuzdan alıntı

Bak güzel abim islam dininde böylebir mantık olamaz.. Lütfen bilerek konuşalım..Eğer islam dini gibi, ulvi bir din hakkında konuşuyorsak çok dikkatli olmamız gerekmektedir.. Yoksa haşa Allah'a ve Rasulune iftira atmış oluruz..

Bak şimdi güzel insan diyelimki Kuran da şarap içmemek ile ilgili nas yoktur,yada kokain eroin,yada kuran da neoli kutlamamakta ilgili herhangi yasak edici doğrudan nas yoktur şimdi biz bu haramları işleyebilirmiyiz...? Tabiki hayır...

İslam dininde istimbat (hüküm çıkarırken) kıyas usullerindenden yararlanılır.. Yani bir olayın benzer bir olayla kıyaslanması gibi...

Örenğin: Nübüvet döneminde sarhoş edici olarak en yaygın içecek şarap idi. Fakat günümüzde rakı, viski, cin, eroin,kokain,gibi daha ismini hatırlayamıdığımız bir çok sarhoş edici maddeler de vardır ve bu içeceklerin Kuran ve sünnette isimleri geçmemektedir..

İslam dininde asıl olan helalliktir bu kesin. Fakat helalleri tayin ederken bu helalleri benzer helallerle kıyaslamamız gerekmektedir.

Yoksa islamda kaide olan bu durumu çok ters bir şekildede yorumlamak mümkündür....Tıpkı sizin yaptığınız gibi

Allah'a emanet olunuz