Konu Başlıkları: haydi cüz okuyalım
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17 Şubat 2012, 16:17   Mesaj No:27

talibetün

Medineweb Sadık Üyesi
talibetün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:talibetün isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15138
Üyelik T.: 08 Aralık 2011
Arkadaşları:11
Konular: 76
Beğenildi:8
Beğendi:1
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: haydi cüz okuyalım

Alıntı:
İqra Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Olmaz derim ben...

Sizinki gereksiz bir çaba,hatta formumumuzda meal üzere bir hatim açılmışken.....
Sizin anlayışınızı bilemem ama yukarıda arkadaşlarımız gerekli açıklamaları yapmışlar size.
Rabbimiz bizlere anlamamız için bir kitap indirmişken,bir kardeşimizde kitabımızın anlaşılmasına dair
bir gayret içerisine girip meal hatmi başlatmış.Çok güzel bir gayret,Allah kendisinden razı olsun.

Kur'an- Kerim'i genel olarak gözden geçirdiğimizde,tamamen hayatımıza yön veren ve dirileri eğiten bir kitap olduğunu görüyoruz.Buraya dirilere hitap ettiği ayetleri yazmayacağım,onu araştırmayıda size bırakıyorum.Biraz gayret ederseniz sizde aynı ayetlere ulaşırsınız inşaallah.

Bu anlayış, yani Ölülere dair okunabileceği anlayışı,Rasulullah(sav) zamanında olmadığı ve uygulanmadığı gibi,sahabede tabiinde de görülmemişştir.
Bu dinden bişeyler eksiltemeyeceğini bilenler bu dine sürekli bişeyler katarak sulandırmaya,asıl hedefini saptırmaya gayret etmişlerrdir.Hilafetin saltana dönmesiyle,vahiyden kültüre bir değişme olmuştur.
Vahyi olandan kültürel olana geçişte,bir çok bidatlerde İslama girmiştir.Bu uygulamada öyle bir kültürdür.
Rasulullahın ve sahabenin hayatında uygulamadığı hiç bir şey İslamdan değildir.Dolayısıyle de kabul etmemiz söz konusu olamaz.Sizinde bu anlayışın yanlışlığını anlamanız çok zor olmayacaktır.Biraz gayret ederseniz doğru sonuca aracaksınız inşaallah.Hadi biraz gayret kardeşim.
güzel kardeşim madem ölüleerin arkasndan okumuyalım diyorsunuz tamam okumayalım
kendi hastalarımıza kendi ruhaniyetlerimize okuyalım

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
arkadaşlar konuları karman çoman etmeyelim lütfen.
1-kuranın asıl amacı anlaşılmak olduğunu kabul etmeyen yok.meal ve tefsir taraftarıyım.ama bu demek değildir ki,arapça hatimleri bırakalım.
2-kuranın aynı zamanda dua olduğu,şifa olduğu,şefaat olduğunu inkar eden yok.
3-kuranı kerimin kıraatı ibadet olduğundan da kuşku yok.
4-kuranı kerimin,siyasal,hukuki,fıkhi,sosyal,bireysel boyutlarını yok etmeyelim.
5-kuranı kerim her sınıf insana hitap etmektedir.çoban,alim,zalim,işçi veya cahil..her kesimin muhatap olması halinde nasipsiz kalacağı yoktur.

not:rasiha abla 4 mezhebe göre kuranın ölülere faydası olacağı konusundaki kaynak,4 mezhebe göre fıkhı 8 cilt.yazarı abdurrahman cezeri.çağrı yayınları.
Allah razı olsun hocam sizin gibi hocalara çok ihtiyacımız var
Alıntı:
kamer34 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Muhsin hocam abdurahman cezeri başkanlığında düzenlenen dör mezhep fıkıh kitaplarında şu mantığın islamda caiz olduğumu vurgulanıyor..? Yada bu mantığa delillermi var....?

(forumda ki kardeşlerimizin ölen akrabalarına veyahut hastalara veyahut ruhaniyetlerine hatim bağışlayalım
ne dersiniz)
talibetün adlı üyeden alıntı

Muhsin hocam sahabilerden hangisi ben Kuran-ı alayım kabir başına gideyim bir hatim çıkarayım ölülerimin ruhuna hediye olsun diyen bir tek rivayet varmı.....?

Neden bu tür şeylere prim veriyorsun hocam bir türlü anlayamıyorum.... Muhsin hocam sende bende iyi biliyoruzki bu tür şeyler islama din adına sonrada sokuşturulmuş şeylerdir....?

Muhsin hocam merak ediyorum sen ölmüşlerine hatim çıkarıyormusun hocam hakkını helal et bunu merakımdan soruyorum...
tamam kamer bey ben demekki yanlış hareket etmişim veyahut şu ana kadar büyüklerimiz yanlış hareket etmişler
madem ölülerin arkasından okumak gerekmiyor sizin dediğiniz olsun ruhaniyetlerimmize ve hastalarımıza okuyalım yada öylesine cüz okumak için okuyalım sevap kazanmak için yani

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aman yarabbi aman yarabbi,bu site nasıl bi site ya!Büyük alimlere laflar söyleniyor.!kuranı arapçasını okumak bidat deniyor.zikir çekmek yok.kuranın manasını bilemeyenler cahil gafil tasavvufçulara kafir şirk ne bunlar ya.siz kimsiniz kardeşim.haricilermi vehhabilermi?vallahi şaştım kaldım ya!Hemde bir kişi de değiller burayı mekan edinmişler.Dehşete düştüm ya.Site sahipleride böyle düşünüyorsa burada bir saniye durmanın alemi yok.lailahe illallah muhammedurrasulullah.
maalesef kardeşim ne yapalım insanları bizimle aynı düşünmesine zorlayamayız değil mi

ayrıca Yasemin hanım sizi gerçekten seviyorum sitede meal hatmi yaklaşık 2 aydan beri var ve ben yani eğer tasvip etmemiş olsaydım orda hiç katılımda bulunmazdım
ben mealden daha çok arapçasının okunması gerektiğinin kanaatindeyim ve daha faziletli olduğunu sizde biliyorsunuz her harfine kat kat sevap yazılıyor ben sadece bu sevaptan hissedar olmak istedim
yanlış bilmiyorsam ömürde bir kez meal hatmini bir insan okuması gerekiyor
zaten Allah razı olsun sizde böyle bir hizmet yaptığınız için şimdi 7 hatim indirildi sanırım
yani bizde burada arapçasından 1 kaç hatim yapsak iyi olur diye düşündüm

arkadaşlar kimsenin ölüsünün arkasından okumuyoruz Allah rızası için ,kitabımız olduğu için okuyoruz

bu hatim için cüz alanları yazıyorum

1.cüz:talibetün
2.cüz:mihrinaz
3.cüz:mehmet Akif
4.cüz:mehmet Akif
5.cüz:
6.cüz:
7.cüz:
8.cüz:
9.cüz:
10.cüz:
11.cüz: