Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24 Şubat 2012, 11:15   Mesaj No:18

mehmet akif2

Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: önlisans ilahiyat 1. sınıf arapça soruları

Alıntı:
mehmet akif2´isimli üyeden alıntı [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
هَلْ رَجَعَ صَدِيقُكَ ...... أُسْلِمَ عَلَيْهِ cümlesinde muzari fiili nasp eden edat aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
A) أَنْ
B) لَنْ
C) فَ
D) إِذَنْ
E) كَيْ

ALINTIDIR

hocam yukardaki boşluğa gelecek olan edattan sonra muzari fiil yok bu soruyu bana açıklar mısınız o edatın anlamı ne

Şimdi bu sorunun bütün şıkları da müzariyi nasb eden edatlardandır.Şekilsel olarak hepsi de gelebilir. Ama anlam olarak farklılıklar oluşur. Orada iki cümle var ve bu iki cümleyi birleştiren bir edat var. Doğru cevap da o olmalıdır.
Cümleyi önce tercüme etmeye çalışalım bakalım:

هَلْ رَجَعَ صَدِيقُكَ ...... أُسْلِمَ عَلَيْهِ
( Ona selam vereyim).... (Arkadaşın döndü mü?)

Cümleyi düzgün okursak: Eğer arkadaşın döndüyse ona selam vereyim.
boşluk olan kısma فَ gelir. Çünkü o burada fa-i sebebiyledir.
اَلْفاَءُ السَّبَبِيَّةُ : Fâ-i Sebebiyye: Atıf harfidir. Bu harfle, cümlenin ilk kısmı sonraki kısmın oluşmasına sebep olur. Birincisi gerçekleşirse ikinci kısım da gerçekleşir. Fâ-i sebebiyye’nin muzâri fiili gizli (أَنْ)le nasbetmesi için kendinden önce ya nefî (olumsuz) veya taleb (emir, nehiy, soru, temenni) gelmelidir.
Yukardaki cümle de ikincinin oluşması için yani selam verebilmek için birincinin oluşması lazım.Yani arkadaşın gelmesi lazım.
Bilmem anlatabildim mi?

arkadaşlar fecr hocama bu soruyu arapça bölümünde faydalı arapça notları bölümünde sordum o konuda bu bilgiyi belki görmeyen olur diye de hocamın cevabını buraya kopyaladım