Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Mart 2012, 14:52   Mesaj No:1

bilinmez

Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İslamı kabul ettiğini söyleyip müşrikleri tekfir etmeyenler.

İslamı kabul ettiğini söyleyip müşrikleri tekfir etmeyenler.

Soru: İslam Dinine girip dinini sevdiği halde müşriklere karşı düşmanlık göstermeyen veya düşmanlık gösterdiği halde onları tekfir etmeyen ya da "Ben müslümanım; ancak "La ilahe illallah" diyenleri tekfir edemem. Belki adam işlediği amelin şirk olduğunu bilmiyordur diyen ya da "Ben türbelerin fayda ve zarar vermediklerini biliyorum; ama bunların fayda ve zarar verdiğine inanan kimseler hakkında birşey söyleyemem" diyen kişiye ne hüküm verirsiniz?
Cevap: Bir kimsenin müslüman olabilmesi için tevhid inancını bilerek İslam dinini kabul etmesi, gereğiyle amel etmesi, Rasulullah'ın (s.a.v.) haber verdiği şeyleri doğrulayıp getirdiklerine iman etmesi, emir ve nehiylerinde ona itaat etmesi gerekir. "Ben, müşriklere karşı düşmanlık beste-yemem", "Düşmanlık beslerim, ama onları tekfir edemem", "Şirke ve küfre de girseler, Allah'ın dinine düşmanlık da etseler; "La ilahe illallah" dedikleri için onlara dil uzatamam, bunlar haklarında birşey söyleyemem" ya da 'Türbeler hakkında herhangi bir şey söylemem mümkün değildir" diyen bir kimse, kesinlikle müslüman değildir ve bu haliyle olamaz da. Bu kişinin hali şu ayette yer alan kimselerin durumuna benzer:
"...Allah ile rasullerini birbirinden ayırıp: "Bir kısmına inanır, bir kısmına inanmayız" diyenler ve ikisi (iman ile küfür) arasında bir yol tutmak isteyenler yok mu; işte bunlar gerçekten kafir olanlardır. Biz kafirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır."
(Nisa: 4/150-151)
Yüce Allah müşriklere düşmanlık göstermeyi vacip kılmış, onlarla bağlan kesmeyi ve onları tekfir etmeyi emret-
mistir. Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:
"...Sizden kim onları dost edinirse, o da onlardandır. Şüphesiz ki Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez."

(Maide:
5/51)
"Allah'a ve Ahiret Gününe inanan bir toplumun; babaları, oğulları, kardeşleri yahut akrabaları olsalar bile Allah'a ve Rasulü'ne düşman olanlara dostluk gösterdiğini göremezsin..."
(Mücadele:

58/22)
"Ey iman edenler! Benim de düşmanım sizin de düşmanınız olanları dost edinmeyin. Onlar size gelen gerçeği inkar etmişken, onlara sevgi gösteriyorsunuz. Oysa onlar Rabbiniz olan Allah'a inandığınızdan dolayı, Peygamberi ve sizi yurdunuzdan çıkarıyorlar..."
(Mümtahine: 60/1)

Hammad bn atik..

Konu Sahibi bilinmez 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ELFAZI KÜFÜR Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 2 595 29 Ağustos 2021 22:16
BiR SORU Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 19 5822 19 Aralık 2018 22:11
SiZCE HANGİSİ MÜSLÜMAN Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 0 1015 18 Aralık 2018 21:55
ALLAH A iMAN NASIL OLUR.. Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 0 1144 27 Ekim 2018 21:27
HELVADAN KANUNLAR ve TEKFİR Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 0 1149 03 Ekim 2018 20:57