Konu Başlıkları: Şaban Ayı..
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13 Ağustos 2007, 20:47   Mesaj No:2

Emekdar Üye

Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Şaban Ayı..

Aişe(r.a)'den rivayet ediliyor:

"Allah Resulü(a.s) öylesine oruç tutardı ki, hiç orucunu açmıyor derdik.Öylesine uzun bir zaman oruç tutmazdı ki, galiba O hiç (nafile) oruç tutmuyor zannederdik.En çok oruç tuttuğu ay ise, Şa'ban ayı idi."

Yine Aişe (r.a) anlatıyor:

"Efendimize sordum:

-Ey Allah'ın Resulü! Şa'ban ayında çok oruç tuttuğunu görüyorum. Acaba bunun sebebi ve hikmeti nedir?

Allah Resulü (a.s) şu cevabı verdi:

-Ey Aişe! O ayda Azrail'e öleceklerin listesi verilir.İsmimin, oruçlu iken verilmesini isterim.

Efendimiz(s.a.v) buyuruyor:

"O ay, Recep ile Ramazan arasında bulunan bir aydır.Çok kimseler o aydan gafil olurlar.O, amellerin alemlerin Rabbi'ne yükselip sunulduğu aydır.Amellerin O'na sunulurken oruçlu bulunmak, benim en büyük bir arzumdur."

Hz. Aişe(r.a) şöyle der:

"Resulüllah(s.a.v)'in Ramazan'dan başka tüm ay oruç tuttuğunu, Şa'ban'dan çok, başka bir ayda oruç tuttuğunu görmedim."
Alimlerim ortak görüşü şudur:

"Allah Resulü(s.a.v) o ayın bazen hepsini, bazen bir kısmını, bazen başından, bazen sonundan , bazen de ortasından tutardı. O ayı oruçsuz geçirmez, mutlaka bazı günlerinde oruç tutardı."

Hülasa, oruç için en güzel aylardan biri de Şa'ban ayıdır.Çünkü o ayın ortasında, kulların ecelleri teslim edilir.