Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23 Mayıs 2012, 23:44   Mesaj No:4

Mevlüt HÖNÜL

Medineweb Aktif Üyesi
Mevlüt HÖNÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mevlüt HÖNÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18779
Üyelik T.: 20 Mayıs 2012
Arkadaşları:6
Konular: 93
Beğenildi:17
Beğendi:0
Takdirleri:32
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: İslam Dininde Ekoller (Mutezile-Şia-Ehli Sünnet-Vahhabi)

Alıntı:
aslıı Üyemizden Alıntı Mesajı göster
şianın hepsine birden hüküm veremeyiz yani şia şudur denilmez lakin hz aişeye fuhuş iftirasını atarsa ki nur suresinde 18 yerde aklanmıştır sahabeye kafir derse tabikide şianın bu kısmı sapık bi görüştür....
Alıntı:
aslıı Üyemizden Alıntı Mesajı göster

mutezile ye göre kul kendi işini kendi yaratır diyor bu dogrumudur sizce?
ayetlerdede geçtigi gibi insan ya cennete ya cehenneme gidecek fakat mutezileye göre bazı kimseler cennetle cehennem arasında duracak bu ayete hadise ters degil mi?sizin konularınıza yorum yapmamamı söylemiştiniz ama yapmak zorunda kaldım kusura bakmayın

Aslı Hanım Şia ile İfk hadisesinin ne alakası var Bir defa İfk hadisesinde Annemiz Aişe ve İmam Aliye iftira atanlar Münafıkların başı Abdullah bin ubey ve arkadaşlarıdır.İffet abidesi Annemize iftira olayında Şianın alakası yoktur Ona dil uzatmak hiçbir Mümine yakışmaz yapanlar var isede haddini aşanlardır Allah resulünü incitenlerdir İsmi ister Şia ister başka bir şey olsun Kur'an ile hükmü belirlenmiş bir konuda fikir beyan edemez haddine de değildir...Şianın içinde barındırdığı Hurafe ve Bidatleri asla kabul etmedim etmemde aklım kiralık değil Doğruları beni bağlar yanlışlarını bizzat kendim eleştiririm taassupçu değilimdir.

Kul kendi fiilinin yaratıcısıdır bu yaratma Allah'ın yaratması ile kıyas edilmiyor algı farklılığı yanlış anlaşılmaya sebep oluyor.Örneğin: Şimdi size burda cevap yazan benim demi bu cevap yazmaya Allah yazdırıyor diyebilirmiyiz hayır Allah'ın herşeyi bilmesi ol demesi İnsanın fiilleri üzerinde zorlayıcı bir güç değildir kişi kendi fiilini kendisi ortaya koyar Hayra yönelirse Allah hayrın kapılarını açar Şerre yönelirse şerrin yollarını açar Hidayet ve sapkınlık insanın özgür iradesi iledir ...

Cennet ve Cehennem Hususunda Mutezile gibi düşünmüyorum Ya Cennet Yada Cehennemdir bazı ayetlein yorumunda zorlama ile o sonuç çıkarılmıştır Görüşlerine saygı duyarım lakin Cennet ve Cehhennemdire. Girenlerin çıkması fikrini savunan Ehli Sünnenin görüşü Kur'ana göre geçersizdir Girenler ebedi olmak üzere yerleşirler Günahımın cezasını çekip çıkacam görüşü Kur'ana aykırıdır....

Konularıma yorum yapmamanız hususunda sizi uyarmamın sebebi Kur'ani Kavramları net olarak bilmediğiniz kanısındayım ve geleneksel efendilerinizin öğretileri ile yetişmeniz ele almış olduğum konularda sizin yanlış görüş beyan etmenize sebebiyet vermekte olduğunu hissetmemdendir yoksa sizin şahsınız ile bir sorunum yok daha Zalime zalim demeye dahi yanaşmayan bir öğretidin uydurmaları ile konulara katılımınız kendini bilmez bir iki kişinin beni germesine ve yanlış şekilde konuşmama neden oluyor delilleri sunarak itiraz ederseniz bende size delillerinizin hakkmı batılmı olduğunu ispatlayarak cevap veririm lakin geleneksel öğretiler ve Şeyhlerin dini algısı ile verilen cevaplar benim nezdimde değersizdir ...