Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28 Nisan 2008, 21:27   Mesaj No:2

Emekdar Üye

Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart Cvp: Hanım Sahabilerden Hz. Hansa ( şair )

Hazret-i Hansa (radiyallahu anhâ)
Amr bin Hâris'in kizi meshur saire Hansa (radiyallahu anhâ) ilhama mazhar ve siirde dev bir kadindi, Islâmiyeti kabul etmeden once felakete tahammul edemezdi. Hansa, kardesinin olumu uzerine yazdigi mersiyelerle cihani aglatmisti. Bu buyuk kadin o gun icin henuz câhiliyenin sisinden, dumanindan kurtulamamis, Hazret-i Muhammed'e uyanamamis, O'nu taniyamamis, Kur'ân'in buyuleyici beyanina kulak verememis ve O'na acilamamisti... Kur'ân'i taniyinca birdenbire degisti. Hem de nasil degisti! Cahili kardesine destan kesen Hansa daha sonra Musluman oldugunda, dort oglunu birden Kadisiye Muharebesine gonderirken soyle diyordu:
- Ya Islam'in zafer bayragini Kadisiye'de dalgalandiracaksiniz, yahut da din ugruna cihad ederken sehit oldugunuzu duyacagim. Nitekim oyle olmustu. Hasta yataginda yatarken dort oglunun sahadet haberi getirilince:
- Yani ben simdi sehit anasi mi oldum? diye soruyor, Evet, dort sehit anasi... diyorlardi.
Tekrar soruyordu:
- Zafer kimlerde?
- Zafer Muslumanlarda, simdi Kasidiye'de Islam'in bayragi dalgalaniyor.
- Islam'in bir zaferi icin dort oglum feda olsun, diyen Hansa Hatun ellerini acarak soyle yalvariyordu:
- Ya Rabbi! Bana emanet ettigin dort kahramani yine senin dinin ugruna feda etmis bulunuyorum. Artik beni sehit analari defterine kayd eyle. Benim icin sehit anasi olmak kâfi ikramdir. Bunu benden esirgeme!"
Iste bundan dolayi, her ne zaman Hansa Hatun'dan soz edilse Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) onun icin:
- Ornek Islâm kadini, buyururlardi.
(Kaynak: Ibn Esîr, Usdu'l Gâbe. 7/88-90)