Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03 Kasım 2012, 12:01   Mesaj No:58

Truly

Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Truly isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21133
Üyelik T.: 25 Ekim 2012
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:10
Beğendi:29
Takdirleri:201
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Tasavvufla İlgili sorularıma cevap arıyorum inşallah

Alıntı:
Tasavvufun temeli üç esasa dayanır: Zikir, sabır, şükür. Yani Yaratanı sık sık anmak ve Ondan
gaflette bulunmamak, başına gelen belalara, kazalara ve diğer insanların çiğliğine sabretmek,
Allah’ın verdiği nimetlere şükretmek, nankörlük etmemektir.
Tasavvuf, insanın eğitimini esas alan ve onu olgunlaştırmaya(kamil insan) çalışan bir yoldur.
Tasavvuf eğitiminde kulun, derece derece kötü huylarını terketmesi, onların yerine iyi huyları koyması,
cehaleti yok etmesi, bilgi ile bezenmesi, gafletten kurtulması ve her an Allah’ı hatırına getirmesi
gerekir.
İşte bu yolun adı İSLAM'dır. Bu yolu biz İSLAM olarak kabul etmeliyiz.

Buradaki TEVHİD ehliyiz diyenler de aynen bunları kabul etmekteler. Çünkü İslam, adım adım günahları terketmeyi ve Allah'ın razı olduğunu bildirdiği amellerle adım adım O'na ulaşmaya çalışmayı gerektirir.

Bu şekilde TASAVVUF diye anlatılan şeyin esasen İSLAM'dan olduğunu, ayrıca ŞİRK'ten kaçının diye uyaran TEVHİD'cilerin yolunun da İSLAM olduğunu gördüğümüzde ve kendi taktımız (insanların yani) isimlerin gereksiz bir ayrılığa, boş tartışmalara yol açtığını anladığımızda, inşallah birlik adına birşeyler yapılması gerektiğini de anlayacağız.

Tabi bu benden önce, İSLAM ALİMİ kabul edilen kişilerin Ümmetin Birliği adına konuşup uzlaşması ve müslümanları da bu konuda uyarması sonucu olur ancak.

Bir taraf sağ else, diğer taraf da sol el. Birlik olmadığı sürece birbirimizi yer, bir adım bile "Allah'ın şeriatı yolunda" ilerleyemeyiz. Yanlış mıyım?

"Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir.Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler,birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır ."

Asr Suresi