Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23 Kasım 2012, 18:13   Mesaj No:8

Medineweb

Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: islam mezhepleri tarihi sorular

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben hadislere göre söyledim. Marika ile ilgili hiç bir bilgi bulamadım.Hariciler marika dendiğini hiç bir yerde ne okudum ne de gördüm

Muhammed bin İbrahim, Ebu Seleme ile Ata ibni Yesar’dan haber verdi ki bu ikisi Ebu Said (Radiyallahu Anh)’a gelmiş ve kendisinden Haruriyye hakkında şöyle soru sormuşlardır:

−“Sen Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den Haruriyye’yi zikrederken duydun mu?

Ebu Said (Radiyallahu Anh):

−Ben Haruriyye’nin kimler olduğunu bilmiyorum. Lakin Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittim:

−‘Bu ümmet içinde öyle bir kavim çıkacak ki siz onların namazlarının yanında kendi namazlarınızı küçük göreceksiniz. Onlar; Kur’an’da okuyacaklar, fakat Kur’an onların boğazlarını geçmeyecek. Onlar okun avdan çıkdığı gibi dinden çıkacaklar…’ buyurdu.”

Müslim 147, Buhari 6796, 6797

Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:

“Ben size Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den bir hadis tahdis ettiğimde andolsun ki gökden düşmem bana O’nun dilinden yalan uydurmamdan daha sevimlidir. Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittim:

‘Zamanın sonunda yaşları küçük, akılları zayıf bir kavim meydana çıkacaktır. Onlar mahlûkatın hayırlısı olan Nebinin sözünü söyleyecekler. Fakat bunların imanları boğazlarından öteye geçmeyecektir. Onlar okun avdan çıkışı gibi dinden çıkacaklar. Siz onlara nerede rastgelirseniz, onları öldürünüz. Çünkü bunları öldürmekte, öldüren kişiye kıyamet gününde ecir ve sevab vardır’ buyurdu.”

Buhari 6795, 6796, Ebu Davud 4765, 4767

Kitaplarda bazen basım yanlışları da olabilir.Kelime anlamı olarak "dinden çıkmışlar" anlamını düşünsek bile marika değil de "haricun" denilebilir. Ama soruda zaten hariciler ismi geçtiği için "haricun" şıkkı da olmaz. Bence en doğru cevap: Haruriyye

ben henüz okumadım bile kitabı abi konu alıntıydı ama merve demir in hazırlamış olması gerekiyor..teşekkür ederim uyarı için okuyayım kitabı bi düşünceli000 kitaplarda daha öncede yanlış şıklar verilmişti aslında hadislerde olanı işaretlememiz lazım..düzeltiyorum ben cevap şıkkını