Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21Haziran 2008, 19:31   Mesaj No:2

Faruk

Medineweb Üyesi
Durumu:Faruk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 254
Üyelik T.: 26 Eylül 2007
Arkadaşları:0
Konular: 4
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: hz ALLAH cc neden biz zamirini kullanmıştır

BEN - Zatı tekliği
BiZ = Esmalarıyla tecelli şekilleri, kudret ve güçlerin ve bütün bu tecellilerin ustası, yapanı yani (Rab'bı)...
Ben= Vahiy = Zatı ahadiyetinden sudur eder. Biz = Kudret ve kuvvetlerinin tezahürleridir. Muntazam değişmeyen bir kanun halinde... Maddi ve manevi ne varsa hepsi dahil.
Vahyin Şekilleri:
1- (Ben) dağa vahyettim.
2- (Ben) Ağaca vahyettim.
3- (Ben) Arıya vahyettim.
4- (Ben) Meryem'e vahyettim.
5- (Ben) Resul'e vahyettim.
6- (Biz) Nebilere vahyettik.

Âdem ve bütün Peygamberler göğe bakarak. Oturarak. Dİz çökerek. Ellerini göğe doğru kaldırarak. Muayyen bir yıldıza bakarak vahiylerini daima gece alırlardı.
Ses olarak alırlardı.
İsa ayakta: Turda göğe bakarak ellerini kaldırırlardı. Vahyi daima gece alırlardı, ve muayyen yerlerde, Musa Turda, İsa dağda."
Vahiy, bunlara kuvvetli ilham şeklinde adeta duyarak işiterek...
Resulü Ekrem ise zaman ve mekân olmadan her yerde gece ve gündüz mübarek kalplerine çevrilerek vahiy'i Cebrail'den alırlardı...
(Lanü ferrigu beyne ahadin mim resulih) Ayeti kerimesi.
(Ben) (Biz) Lâfızlarında gizli Hakkın murad'ı ve arzusundaki hikmetin ifadesidir. Bu Ayeti Kerime...
Kelâmın çıkış yeri aynıdır: Musa'ya (İbranice). isa'ya (Süryanice).
Resul'e (Arapça) ya çevrilerek gelirdi.
Aralarında Resullerin fark yoktur lâfzı bunu ifade eder. Manaya çok dikkat ediniz...
BEN= Ruha... Sırdır.
Biz = Ceset'de cari hayy'ın husule getirdiği bütün havas ve hassalar her türlü işleme, ahenk... Kâinattaki...
Bunların içine dalmak için bazı Ayeti Kerimeler vardır. Bunları iyi anlamak gerekir

çalıntı