Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27 Şubat 2013, 07:04   Mesaj No:4

mehmet akif2

Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: din eğitimi ve din hiz. rehberlik notlarımız

Din Eğitimi ve Din Hizmetlerinde Rehberlik 1.Ünite
soruları

1)İnsanın insan olabilmesi için ne yapılması gerekir?
Bütün duygularının dengeli bir şekilde ve müspet yönde eğitilip geliştirilmesi gerekir.

2)İnsanın içinde var olan,fert ve toplum olarak,hayatın tüm alanlarında kendisini gösteren duyguya ne denir?
'Din duygusu' denir.

3)Din duygusunu anlamak için ne yapmak gerekir?
İnsanlığın miras olarak geriye bıraktıkları üzerine düşünmek yeterlidir.

4)İnsanlardaki inanç ve ibadet duygusunu yansıtan, arkeolojik kazı sonucu elde edilen eserler nelerdir?
Nemrut Dağı'ndaki Tanrı Heykelleri,Budist Tapınağı,Sinagog.Kilise ve Cami resimleri.

5) (16)Nahl Suresi 78. ayette neden bahsedilir?
İnsan doğduğunda hiçbir şey bilmez fakat o,'düşünme' ve 'öğrenme' yetenekleriyle donatılmış olarak dünyaya gelir.(Yeni doğan çocuk ve onun gelişim evreleri bu ayete en güzel örnektir)

6)Batı kaynaklarında 'eğitim kavramı' nasıl ifade edilir?
Education.

7)Eğitim kavramının latince kökü nedir ve ne anlama gelir?
Latince kökü 'educare'dir,'yetiştirmek,yönetmek,yönlendirmek ve potansiyelleri ortaya çıkarmak'anlamına gelir.

8)Teknik yönden eğitim ne ifade eder?
Bir takım bilgi,hüner ve değerlerin genç nesle,çeşitli vasıtalarla amaçlı bir şekilde aktarılmasını ve özümsetilerek bir şahsiyet oluşturulmasını ifade eder.

9)Türkçe'de eğitim hangi fiilden türetilmiştir?
'Eğme' fiilinden.

10)Kültürümüzde eğitimi ifade eden kavramlardan biri hangisidir ve ne ifade eder?
'Edep'tir.Edep,hem tertipli ve düzenli olmayı,hem de haddini bilmeyi ifade eder.

11)Eğitim tanımları neye göre değişmektedir?
Toplumların inançlarına,felsefelerine,ihtiyaçlarına ve insan konusundaki anlayışlarına göre değişmektedir.

12)Socrates'in insan anlayışı nedir?
O'na göre insan bilgilerini doğuştan getirir.Kendi haline bırakılırsa kötülüğe meyleder.Yapılacak ilk iş,insana kendisini tanıtmaktır.Sonrada iyilik ve mutluluğu birlikte aramaya çıkmaktır.

13)Socrates insanı tanıma konusunda hangi yöntemi kullanmıştır?
Socrates bu işi yaparken,soru-cevap metodunu kullanmış ve kesinlikle bir şeyler öğrettiği intibaını vermeden yapmıştır.Onun amacı bağnazlığa,çıkarcılığa meyletmeyen ve yaşadığı hayatı sorgulayan bir nesil yetiştirmektir.

14)Socrates'in öğrenci seçimi nasıldır?
Önce öğrenci adaylarını yakındaki bir göle gönderip ne gördüklerini sorarmış.Eğer sırf kendisini görmüşse,öğrenciliğe kabul etmezmiş.

15)'Kendini bil' sözü kime aittir?
Socrates'e.

16)'İlim kendini bilmektir' sözü kime aittir.
Yunus Emre'ye.

17)E.Durkheim'in insan anlayışı nedir?
Durkheim'e göre insan toplum içindir.Eğitimin amacı insanı sosyalleştirmektir.Bunun için toplumda oluşan değerlerin,yetişkinler tarafından genç kuşaklara bir şekilde aktarılması gerekir.

18)Durkheim'e göre insanın yetenekleri neye göre değişir?
Sadece toplumun ihtiyaçlarına göre değişebilir.

19)Farklı eğitim tanımları nelerdir?
'İnsanın daha mükemmel bir hayat yaşaması için hazırlanmasıdır'

'Fertte gelişmesi mümkün olan bütün yeteneklerin en ileri noktaya kadar getirilmesi,yani mükemmelleştirilmesi ameliyesidir.'

'İnsanın bedensel,zihinsel ve manevi potansiyelini,hiç birini yok saymadan,birbirine paralel şekilde geliştirmektir.'

20)İnsanı yaratan,onu maddi ve manevi bütün potansiyellerle donatan;sonra peygamberleri vasıtasıyla rehberlik hizmeti sunan Allah(Taha20/50)insana,kendisini tanıtmak içinaçık ve net bilgiler vererek hangi noktalara dikkat çeker?
Başta,insanı topraktan yarattığını bildirir(Fatır 35/11 : Ğafir 40/67 : Rum 30/30)

İnsanın sıkıntılı,acılı ve imtihanlı bir hayat içinde olduğunu söyler.(Beled 90/4)

İnsanın içine iyilik ve kötülük duygusunu birlikte vermiştir(Şems 91/8-10)

21)Batı dillerinde din için kullanılan kelime ve kökü nedir ne anlama gelir?
'Religion'kelimesidir ve kökü'religo'dur 'boyun eğmek,itaat etmek'anlamına gelir.Diğer bir kökü'religare' kelimesi de 'bağlanma' demektir.

22)Her ikisi de neye işaret eder?
İnsanın zayıflığına ve tabiatüstü bir güce bağlanmasının zaruretine işaret eder.

Hazırlayan: semaerdeger

Bu hizmet [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ailesine mahsustur.