Konu Başlıkları: Eğlenelim Öğrenelim...:)
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Mart 2013, 12:24   Mesaj No:9

enderhafızım

Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Eğlenelim Öğrenelim...:)

Topal Ali Bey

Ali bey, mahallenin sessiz, sakin bir kişisiydi. Yıllarca önce geçirdiği bir kaza sonucu bir ayağı sakat kaldığından, aksayarak yürüyordu. Mahallenin çocukları da ayağı aksayan Ali beyi nerede görürlerse bağırarak onun için uydurdukları şarkıyı söylüyorlardı:

"Bakın geliyor hey,

Topal Ali bey,

Dans ederek koşuyor,

Gülerek oynuyor."

Yine bir gün çocuklar böyle bağırarak Ali beyin peşinden koşarken, adam dayanamayıp yerden bir taş alıp çocuklara fırlatır. Aksilik ya taş bir çocuğun başına gelerek çocuğun yaralanmasına neden olur.

Çocuğun babası hemen mahallenin kadısına gider:

-Kadı efendi, Ali bey benim çocuğuma taş atarak yaralamış, ondan davacıyım, der.

Kadı adamlarını gönderip Ali beyi getirtir ve:

-Sen bir çocuğa taş atarak yaralamışsın, yasalara göre sana ceza vermek zorundayım, diyeceğin bir şey var mı? demiş. Ali bey:

-Cezala gönlün olsun, herkes buna gülsün, demiş. Kadı:

-Tabii ceza vereceğim ama senin söyleyecek hiç bir şeyin yok mu? demiş. Ali bey yine:

--Cezala gönlün olsun, herkes buna gülsün, demiş. Kadı sinirlenerek:

-Başka söyleyeceğin bir şey yok mu? demiş. Ali bey yine:

-Cezala gönlün olsun, herkes buna gülsün, demiş. Ali bey bunları söylerken bir yandan da sürekli yerinde zıplayıp duruyormuş. Kadı Ali beyin sözlerine ve bu hareketlerine çok sinirlenmiş ve adamlarına:

-Bu adam beni deli edecek, atın şunu zindana, deyince Ali bey kadıya dönerek:

-Kadı efendi, ben sadece üç defa "cezala gönlün olsun, herkes buna gülsün" dedim sizin tepeniz attı. Bu çocuklarsa yıllardır benim arkamdan koşarak, "Bakın geliyor hey, Topal Ali bey, Dans ederek koşuyor, Gülerek oynuyor" diye bağırıyorlardı. Ben haksız mıyım şimdi? demiş. Kadı gözlerini yere indirip, başını hafifçe sallamış ve çocuğun babasına dönerek:

-Ali bey haklı. Sen şimdi evine git, çocuğunu okşa, ona biraz nasihat et, terbiye et ki bir daha böyle yapmasın, Ali beyi rahatsız etmesin, demiş.