Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11 Ağustos 2008, 10:34   Mesaj No:3

Emekdar Üye

Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart Cvp: FIKH-UL EKBER / İmam-ı Azam Ebu Hanife

Görüşler ve Sonuçlar

FIKHUL EKBER
1-Ehl-i kıbleden olan küfürle itham edilemez

2-Kimse imandan uzaklaştırılamaz
3-
a. İyiliği emredip, kötü, fena şeylerden sakındırmak,
b. Kendisi için takdir edilenin başa geleceğine iman etmek
c. Peygamberimizin arkadaşlarından hiçbiri ile alaka kesilemez, biri sevilip diğeri sevmemezlik edilemez
d. Hz.Osman ve Hz.Ali'nin durumu Allaha havale edilmelidir.

4. Dinde en faziletli kişi, Allaha imanı olan; sünnetleri cezaları, ümmetin ittifak ve ihtilafını bilen kişidir.
5. İman, Allahtan başka ilah olmadığına, (Hazreti) Muhammed'in Allahın kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmek; meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allahtan olduğuna inanmaktır.
6. İslamın (Müslüman olmanın) alametleri, Namaz kılmak, zekat vermek, oruç tutmak, hacca gitmek ve cünüplükten dolayı gusletmektir.
7. İhsan, Allah'ı görürcesine ibadet etmektir.
8. Kıyametin ne zaman kopacağını hiç kimse bilemez.

9. Bunlara kesin olarak (kalbi ile) inanan ve (dili ile) söyleyen kişi mümindir.
10. Herhangi bir şey için "bunun yaratıcısı kim" diyen kafir olur. (Delil: "Allah herşeyin yaratıcısıdır. (En'am/103))
11. "Allah'ın bana namaz, oruç ve zekatı farz kıldığını bilmiyorum" diyen yine kafir olur. (Delil: "Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin"(Bakara/43) ve "Sizin üzerinize oruç farz kılındı"(Bakara/178)
(O kişi ben bu ayete inanıyorum fakat tefsirini bilmiyorum derse kafir olmaz. Ayetin Allah tarafından indirildiğine inanmış ama tefsirinde yanılmıştır.)

12. Allah'a ortak koşanların yaşadığı yerde bulunan, İslamı genel olarak kabul eden, farzları ve amelleri bilmeyen, kitabı ve İslamın icaplarını ikrar etmediği halde, Allahı ve imanı kabul eden, fakat imanın icaplarını ikrar etmeyerek ölen kişi mümindir. İmanı, kabulden başka bir şey bilmese, amel etmese ve öylece ölse de o kişi mümindir.
13. İman:
a. Allah'ın bir olup ortağı bulunmadığına,
b. Cennetine ve kıyamete,
c. Hiç bir kimseye kendi amelini yaratma gücünün verilmediğine,
d. İnsanların kendisi için yaratıldıkları sonuca ve ilahi takdirin cereyan ettiği şeye intikal edeceklerine şahitlik etmektir.
(5. madde ile ilişki kurulmalı)

14. "Dileyen iman etsin dileyen kafir olsun." ayetinden dolayı dilemek bana aittir, istersem iman ederim, istersem iman etmem diyen kişi iddiasında yalancıdır. (Delil: Allahın "Gerçekten Kuran bir öğüttür. Kim dilerse öğüt alır. Ancak Allahın diledikleri öğütlenir" (Müddessir/54-56) "Allah dilemedikçe siz bir şey dileyemezsiniz" (İnsan/30) )
O kişi bu sözü ile ayeti reddetmediğinden kafir olmamıştır. Ayetin indirilmiş halini reddetmemiş ama yorumunda yanılmıştır.
15. Bir kimse bana isabet eden musibetle Allah mubtela mı kılmıştır, yoksa onu ben mi kazanmışımdır? O musibet Allahın beni mubtela kıldığı şeylerden değildir, derse kafir olmaz. (Delil: "Sana isabet eden iyilik eden Allahtandır, sana isabet eden kötülük de nefsindendir"(Nisa/79)),