Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13 Kasım 2013, 13:09   Mesaj No:5

Medineweb

Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Tarim ürünlerinin zekati (ösür)

Alıntı:
tuba50 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
arkadaşlar benim zekat ile ilgili kafama takılan bir soru var.
85 gr altını olan veya bu değerde parası olan dinen zengin hükmünde ve zekat vermekle yükümlü.
burası tamam.
birde öşür var.öşür de anlamadığım yer var.benim komşum seracı yani domates yetiştiriyor.yılda iki defa dikim yapıyor.
bir dönüm yer için fidana 1.5 milyar ödüyor.yetiştirinceye kadar en az 4 milyar harcıyor.şimdi kazandığı paradan giderleri çıkarak mı öşür verilecek,yoksa o kişiyi öşür tutmuyor mu?ben bunu tam çözemedim
esasen çözememiş olmamın sebebi şu bu o kişinin geçim kaynağı nasıl bir insan maaş alıyor ve evini geçindiriyorsa komşunun durumu da o şekilde .
bana bunu sordular.tam olarak kafama oturtamadım soruları.diyelim adamın belirli bir maaşı var aynı zamanda da tarlasına buğday ekti sonra mahsulden öşürünü verdi bu tamam.burayı anladım.
benim tam anlayamadığım şu okadar giderimiz oluyor ki nasıl ödeyeceğiz diye soruyor.yoksa bu kişi de nisap miktarı
malı olduktan sonra mı verecek?öşürü de
veya bir insan kazandığı maaşın zekatın dan sorumlu mu?
burası netlik kazanırsa diğer tarafta netlik kazanacak.
biraz hızlı yazmak durumunda kaldım.umarım esas sormak istediğim anlaşıldı.anlaşılmayan bir şey olursa tekrar sorabilirsiniz.gerçektan kafama taktım şimdi bayan da bana güvendi sordu bir mesuliyet hissettim.
ilginize teşekkürler

benim bildiğim kadarıyla kazancından masrafları düştükten sonra kalan paranın nisaba ulaşıp ulaşmadığına bakar.nisaba ulaşmışsa zekatını öder..giderler çıktıktan sonra kazancı nisaba ulaşmazsa zekatla yükümlü olmaz..diğer bilmeniz gerekenler konu içerisinde var zaten..yani yağmur suyuylamı sulanıyo yoksa çiftçi kendisimi suluyor onlar konuda geçmiş zaten..yanlıışım varsa hocalarımın düzeltmesini rica ediyorum