Konu Başlıkları: Günah İşlemek Haram mı?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21 Kasım 2013, 22:56   Mesaj No:20

muallime

Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Standart Cevap: Günah İşlemek Haram mı?

Alıntı:
YaŞuHa Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Günah İşlemek Haram mı?

Haram kelimesi ile Günah kelimesi çoğu yerde ve halk dilinde aynı manada kullanılsa da aralarında ince bir fark vardır.

Haram;Allahu Tealanın ,bir şeyin yapılmasını kesin delil ve bağlayıcı bir ifade ile yasakladığı şeylerdir.

Günah ;cezayı icab ettiren kötü iş demektir.Arapça karşılığı İsyan,Masiyyet,Seyyie 'dir

Haramın azı çoğu olmazken,günahın küçüğü büyüğü vardır.

''Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız.'' (Nisa 31.ayet)

Aşağıdaki Ayeti Kerimeler de haram ile günah kavramlarının birbirine yakın ama farklı olduğunu ,bize gösterir.

''Allah, size ancak leş, kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. Ama kim mecbur olur da, istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Şüphesiz, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.'' ( Bakara 173.ayet)

اِثم günâh

De ki: Rabbim ancak açık ve gizli kötülükleri, günahı ve haksız yere sınırı aşmayı, hakkında hiçbir delil indirmediği bir şeyi, Allah'a ortak koşmanızı ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır /(Araf-33)

جناح günâh

Yeryüzünde sefere çıktığınız zaman inkâr edenlerin size bir kötülük yapmalarından korkarsanız, namazı kısaltmanızdan ötürü size bir günâh yoktur. Muhakkak ki kâfirler, sizin açık düşmanınızdır. (NİSA/101)

(ذنب ) günâh

"Yûsuf, sen bundan vazgeç (bunu kimseye söyleme), (ey kadın), sen de (zembik) günâhının bağışlanmasını dile! Çünkü sen, günâhkârlardan oldun!" (YÛSUF/29)

"Hem benim üzerimde onlara karşı işlediğim bir (zembun) günâh da var (onlardan bir adam öldürmüştüm); onların beni öldürmelerinden korkuyorum." (ŞUARA/14)

Nitekim hepsini (zembih) günâhiyle yakaladık. Onlardan kiminin üstüne taş yağdıran bir fırtına gönderdik, kimini korkunç ses yakaladı, kimini yere batırdık, kimini de boğduk. Allâh onlara zulmedecek değildi; fakat onlar, kendi kendilerine zulmediyorlardı. (ANKEBÛT/40)

Haram işlemek günah kazandırdığı gibi ,farzı terketmek te, harama teşvik etmek te günah kazandırır.

Dolayısıyla günah ,haramdan daha kapsamlı bir kelimedir.