Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10 Aralık 2013, 13:21   Mesaj No:3

Medineweb

Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Temel Bilgi Teknolojileri 2 (5-8.Ünite) Ders Özeti

8.ÜNİTE

GÜNÜMÜZDE BİLİŞİMİN STRATEJİK TEKNOLOJİLERİ

Teknoloji Çeşitleri :

• Bulut Bilişim - Mobil Cihaz ve Mobil Uygulamaları - Büyük Veri - Akıllı Bilişim –

Genel Bilgiler

• VM, Sanal Makine İşletim Sistemi, MainFrame sunucular üzerinde çalışan işletim sistemidir. İlk versiyonu 1972 yılında VM/370 adı ile kullanıma sunulmuştu.

• IBM çözümünde kullanılan salan makinenin tanımını ise ilk defa popek ve Goldberg yapmıştır.

Sanal Makinelerin İşlevleri

Sistem Sanal Makineleri :

• Bir arayüz yardımı ile ayarlanan gerçek makine kaynakları paylaşımlı olarak kullanılır.

Proses Sanal Makineleri

• Herhangi bir konak işletim sistemi üzerinde modül olarak çalışan ve kendi içinde çalışacak proğram bileşenlerinin üzerinde çalışılan donanım yada işletim sisteminden bağımsız olmasını sağlayan sanal makine tipidir.

Sanallaştırma Çeşitleri

• Ağ Sanallaştırması – Yedekleme Sanallaştırması – Sunucu Sanallaştırması

Sanallaştırma Yazılımları Örnekleri

• KVM, VirtualBox , Xen

Bulut Bilişim Anahtar Özellikleri

• Self servis hizmet sunumu – Geniş Ağ erişimi ile konumdan bağımsız kaynak havuzu

• İzlenebilen ve ölçülebilen hizmet sunumu – otomatik servis kurulumu

Bulut Bilişimin Kullanıcılara Sağladığı Faydalar

• Maliyetlerdeki Düşüş

• Esneklik

• Yönetim Kolaylığı

• Taşınabilirlik

• Üstün Devamlılık ve Güvenlik

Bulut Bilişim Üç Temel Model

• Genel Bulut : Çoğu ticari işletmeler bu modeli kullanır.

• Özel Bulut : Tipik olarak kendi özel ağı içinde yer alan iç kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

• Karma Bulut : iki modelin karışımı dır .

Büyük Veri Kavramı :

• Olgunlaşmakta olan Bilişim Teknolojisini kullanımının doğal bir sonucudur.

• Piyasa koşulları kurumları bir yerde kullanmaya mecbur ettiği bir kavramdır.

• Teknolojik gelişim ya da piyasa koşulları değil, aynı zamanda sosyal bir gelişim sonucudur

• Veriye çok farklı bir perspektif bir bakabilmek bir yerde bilişimi çok yoğun kullanan sosyal mühendislik bakış açısı gerekir.

Yapısal Veriler :

• Kayıtların belli bir düzen içinde olduğu bilgilerdir. Örnek kredi kartı harcama kayıtları

Yapısal Olmayan Veriler :

• Herhangi bir düzeni olmayan, gelişigüzel yapıdaki bilgilerdir. Örnek gazetede okuduğumuz bir makale

Ünite Sonundaki Sorular ve Cevapları

• Bulut Bilişim anahtar Özellikleri : Konumdan bağımsız kaynaklara erişim sağlaması – Otomatik servis kurulumu – Self servis hizmet sunumu – Hizmet sunumunun kolay izlenebilmesi ve ölçülebilmesi

• Bulut Bilişim Kullanıcılara sağladığı faydalar : Maliyetlerdeki düşüş – Esneklik – Taşınabilirlik – Yönetim Kolaylığı

• Web Tarayıcımız üzerinden ulaştığımız elektronik posta uygulamalarından Yazılım / Uygulama Bulut Servisi Bulut İş Modeli Hizmet sunumuna örnektir.

• Mobil Uygulamaların gelişmesinde , Teknolojideki değişim – Kullanıcıların her yerden bilgiye erişim istekleri – GSM ağında veri kullanımının ucuzlaması – Firmaların müşterilerine uzaklaşması için bir fırsat olarak görmeleri etkilidir.

• Telefon görüşmeleri Yapısal Olmayan Veriye örnektir

• SSD disklerin kullanımı , Diskimizin darbelere karşı dayanıklılığının arttırılması teknik problemleri çözmüştür

• İlk GSM konuşması 23 Şubat 1994 tarihinde gerçekleşmiştir.

• Büyük Veri yaklaşımında , Verilerin yapısı , Verilerin işlenme hızı , Kurumun bu verilerden elde etmek istediği fayda , Verilerin büyüklüğü etkilidir.

• Büyük Veri İşlemeden kullanılan Hadoop teknoloji kullanılır.

• Büyük Veri Kavramına , Depolama kapasitelerinin artışı ve fiyatlarındaki düşüş, Hadoop, bulut gibi teknolojik altyapıların ortaya çıkışı ,Sistemlerin bilgi işlem gücündeki dramatik artış , Yıllardır biriken kurumsal hafızanın piyasa rekabeti sonucu gerekli olması katkı sağlamıştır.

Notu bizimle paylaşan Süleyman Emel Öztürk hocamıza ve bize ulaştıran Ar Af rumuzlu üyemize teşekkür ediyo