Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23 Aralık 2013, 13:26   Mesaj No:2

Medineweb

Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Arapça 2 bahar dönemi 1-10 ünite özeti

ARAPÇA 2 BAHAR DÖNEMİ 2. ÜNİTE ÖZET VE ALIŞTIRMALAR

2. ÜNİTE TERCÜME
PARKTA

ALİ VE İSAM LİSEDE ÖĞRENCİDİR,BİRAZ VAKİT GEÇİRMEK İÇİN PARKA ÇIKTILAR,ORADA ARKADAŞLARI MUHAMMED İLE BULUŞTULAR,ONA SELAM VERDİLER VE ONA SORDULAR.PARKA GELMEDEN ÖNCE NE YAPTIN?MUHAMMED DEDİ Kİ:DERSLERİMİ OKUDUM VE ÖDEVLERİMİ YAPTIM.SİZLER EVDEN ÇIKMADAN ÖNCE NE YAPTINIZ?ALİ VE İSAM:BİZ BİRAZ ARİTMETİK SORU ÇÖZDÜK,DERSLERİMİZİ HAZIRLADIK,SONRADA PARKA GELDİK,DEDİLER.

ÜÇÜ OTURUP KONUŞTULAR VEANILARINI HATIRLADILAR.SONRA MUHAMMED EVE DÖNMEK İÇİN İZİN İSTEDİ.ORADA KÜÇÜK KIZ KARDEŞİNİ KENDİSİNE KIZGIN BİR HALDE BULDU,ONA DEDİ Kİ:SEN NE YAPIYORDUN?DERSLERİNİ NİÇİN YAZMADIN?KARDEŞİ ONA:ARKADAŞLARIM KARDEŞLERİYLE BERABER ÇALIŞIYORLAR.SEN İSE ÇOKIYORSUN VE BENİTEK BAŞIMA BIRAKIYORSUN,DEDİ.MUHAMMED OTURUP KARDEŞİYLE BERABER DERS ÇALIŞTI VE ONA DERSLERİNDE YARDIM ETTİ.O DA ONDAN HOŞNUT OLDU VE KENDİSİNE TEŞEKKÜR ETTİ.***HİKMET CÜCEN**

2.ÜNİTE SAHİH FİLLERİN ÇEKİMİ Sahih fiillerin kök (asıl) yapısı açısından med harfi olmayandır. 1.SALİM=Kök harflerin içerisinde hemze ve şedde bulunmayandır.gibi كتب 2.MUZAAF=Kök harflerinin içerisinde aynı harften iki tane bulunan filldir.gibi دقَّ دَقَقْتُ3. MEHMUZ=Kök harflerinin içerisinde hemze bulunan fiildir.gibi أمر سأل قرأ SALİM FİİLLERİN MAZİ ÇEKİMİ SF 32 DE MUZAAF FİİLİN MAZİ ÇEKİMİ SF 35 DE MUZAAF FİİLİN MAZİ ÇEKİMİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSهُنَّ DURUMU DAHİL İDĞAMI ÇÖZÜLÜR.MUZAAF FİİLİN MUZARİ ÇEKİMİ SF 36 DA MUZAAF FİİLİN MUZARİ ÇEKİMİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUS SADECE هُنَّ و أنْتُنَّ DURUMLARINDA İDĞAMI ÇÖZÜLÜR.NOT=FİİL BAŞTA ÇEKİM ALMAZ.ORTADA ÇEKİM ALIR.ذهب المعلمون في الصف ÖĞRETMENLER SINIFA GİTTİ.المعلمون ذهبوا في الصف ÖĞRETMENLER SINIFA GİTTİLER.

MEHMUZ FİİLİN MAZİ VE MUZARİ ÇEKİMİ SF 38 DE

SÜLASİ FİİLLERİN 6 BABI

BABفَعَلَ يَفْعُلُ كَتَبَ يَكْتُب 1.
BABفَعَلَ يَفْعِلُ ضرب يَضْرِبُ2.
BABفَعَلَ يَفْعَلُ فَتَحَ يَفْتَحُ 3.
BABفَعِلَ يَفْعَلُ عَلِمَ يَعْلَمُ 4.
BABفَعُلَ يَفْعُلُ حَسُنَ يَحْسُنُ 5.
BAB6. فَعِلَ يفْعِلُ حَسِبَ يَحْسِبُ

HAZIRLAYAN :NESLİ

ARAPÇA-2 KELİMELER (2. ÜNİTE)

EŞ ANLAMLI KELİMELER
1.طَالِبٌ / تِلْمِييذٌ (öğrenci)
2.خَرَجَ / ذَهَبَ (gitti)
3.سَلَّمَا / حَيَّا
4.خُضُورٌ / مَجِيء (geldi)
5.مَسَائِلٌ / أَسْئِلَةٌ
6.قَدِمْنَا / أَتَي (geldi)
7.جَلَسَ / قَعَدَ (oturdu)
8.يَسْتَرْجِعُونَ / اِسْتَرَدَّ (hazırlamak)
9.عَوْدَةِ / رُجُوعُ
10.زَمِيلٌ / صَدِيقٌ (arkadaş)

ZIT ANLAMLI KELİMELER
1.(çıktı) خَرَجَ X دَخَلَ (girdi)
2.(genel) عَامَّةٌ X خَاصَّةٌ (hususi)
3.اِجْتَمَعَ X تَفَرَّقَ
4. (sordu) سَأَلَ Xأَجَابَ (cevapladı)
5.(geldi) خُضُورُ X ذَهَابُ (gitti)
6.(çıktı) خُرُوجٌ X دُخُولٌ (girdi)
7.(geldi) قَدِمْنَا X ذَهَبَ (gitti)
8.(oturdu) جَلَسَ X قَامَ (ayağa kalktı)
9.(küçük) صَغِيرَةٌ Xكَبِيرَةٌ (büyük)
10.غَاضِبَةٌX هَادِئَةٌ

TEKİL _ ÇOĞUL
1.مَسَلٌ ج مَسَائِلٌ (örnek)
2.دَرْسٌ ج دُرُوسٌ (ders)
3.ذِكْرَى ج ذِكْرَيَاتٌ
4.وَاجِبَةٌ ج وَاجِبَاتٌ
5.زَمِيلٌ ج زُمَلاَء (arkadaş)
6.أَخٌ ج إِخْوَانٌ (erkek kardeş)
7.مَدْرَسَةٌ ج مَدَارِسٌ (okul)
8.وَقْتٌ ج أَوْقَاتٌ (zaman)
9.حَدِيقَةٌ ج حَدَائِقٌ (bahçe)
10.بَيْتٌ ج بُيُوتٌ (ev)
11.أُخْتٌ ج أَخَوَاتٌ (kız kardeş)

TERCÜME
1.قَالَ عَلِيٌّ وَعِصَامٌ: نَخْنُ حَلَلْنَا بَعْضَ الْمَسَائِلِ الْحِسابِيَّةِ وَأعدَدْنَا دُرُوسَنَا ثُمَّ قَدِمْنَا إلى الحَدِيقَةِ
A.ali ve İsam dediler ki: Biz biraz soru çözdük, derslerimizi hazırladık sonra da parka geldik.
B.Ali ve İsam dediler ki: Biz biraz matematik sorusu çözdük, derslerimizi hazırladık sonra da parka geldik.
C.Ali ve İsam dediler ki: Biz biraz matematik sorusu çözdük, derslerimizi yazdık sonra da parka geldik.
D.Ali ve İsam dediler ki: Biz biraz matematik sorusu çözdük, derslerimizi hazrladık sonra da buraya geldik.
E.Ali ve İsam diyorlar ki: Biz biraz matematik sorusu çözdük, derslerimizi hazırladık sonra da parka geldik. (CEVAP B)

2.إنَّ زَمِلاَتِي يَدْرُسْنَ مَعَ إِخْوَانِهِنَّ ، وأَنْتَ تَخْرُجُ وَتَتْرُكُنِي وَحْدِي
A.Arkadaşlarım birlikte çalışıyorlar. Sen ise çıkıyorsun ve beni tek başıma bırakıyorsun.
B.Arkadaşlarım kardeşleriyle beraber çalıştılar. Sen ise çıkıyorsun ve beni tek başıma bırakıyorsun.
C.Arkadaşlarım kardeşleriyle beraber çalışıyorlar. Sen ise çıkıyorsun ve beni tek başıma bırakıyorsun.
D.Arkadaşlarım kardeşleriyle beraber çalışıyorlar. Sen ise çıktın ve beni tek başıma bıraktın.
E.Arkadaşlarım kardeşleriyle beraber çalışıyorlar. Sana gelince sen çıkıyorsun ve beni tek başıma bırakıyorsun. (CEVAP C)

Alıntı: Maltepe İmamet ve Hitabet Araştırma Vakfı