Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Ocak 2014, 02:42   Mesaj No:4

EyMeN&TaLhA

Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:
Standart Cevap: Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (2)/Bedia Özdemir Tokel

İslami bir aile modelinde ne gibi özellikler olur?

Baba, eve besmeleyle ve selamla gelir ,
Eşi onu güler yüzle kapıda karşılar ,
Rasulullah'ın güzel ahlakıyla ahlaklanmaya çalışırlar,
Helal lokma en önemli düsturdur.

Hayatlarını namaza göre programlarlar,
Namazı evde cemaatle kılarlar,
Evlerinde sohbet meclisi oluştururlar, bu mümkün değilse hem erkek hem kadın hem gençler mutlaka haftada bir sohbet ve ilim meclislerine katılırlar(.Sünnet olan da budur.)
Yalana hayatlarında yer vermezler,
Cömerttirler,
Zenginse muhtaçlara yardım ederler,yeterli imkanı olmayan bir aile ise kanaatkardırlar ,evde hep şükür edildiği duyulur.
Evde dedikodu edilmez,
Evden giden misafirlerin arkasından iyilikle bahsedilir,
Çocuklara kıymet verilir,
Çocukların ayrı ayrı fıtratlarda olduğunu unutulmaz, birbirleriyle kıyaslanmaz.
Çocuklarına hep hayırla dua ederler.Bedduadan son derece kaçınırlar.
Ebeveynler kendi anne babalarına hürmette kusur etmeyerek ,kendilerine de yaşlandıklarında çocukların nasıl nasıl davranacaklarını öğretmiş olurlar.
Problemlerini ailecek istişare yaparak çözerler..
Teşekkür ediyorum,seni takdir ediyorum,rica ediyorum,seni bu kararından dolayı tebrik ediyorum,özür diliyorum,ellerine sağlık gibi kelimelerin kullanıldığı ailelerdir.

Bu güzel örneklere sizler de çok madde ekleyebilirsiniz...Böyle İslamın yaşandığı ailelerde Verimli İslam Fidanlarının yetişmesi çok kolaylaşır,Gerçek İslam Toplumunun ,temel taşları da yine bu güzel ailelerden çıkar..Böyle ailelere sahip olmayan fakat fıtrattan dindar çocuklar gençler üzülmesinler;Aileleri dindar olmadığı halde kendisi,Allahın yardımıyla ,çok güzel bir islami hayat kuran örnekler ,yazarlar ,alimler hayatımızda çoktur.