Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Ocak 2014, 03:07   Mesaj No:32

NİSAREYYAN

Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: anne-baba ve çocuk iletişim sorunları istişare

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
oğlum sözümü çoğu kez dinlemiyor

mesela oğlum bağırarak konuşuyor ben defalarca ikaz ediyorum komşular rahatsız olur diyorum dikkatini başka yere çekmeye çalışıyorum o da olmuyor sonra ben de sinirleniyorum daha çok sesimiz çıkmaya başlıyor

çocuğa yapmamasını istediğimiz şeyi niçin yapmaması gerektiği açıklanması gerekiyor diyorlar ben açıklıyorum oğlum daha çok yapıyor

yatarken odada çok ses çıkarıyor bağırıyor gülüyor şımarıyor ben güzelce komşular rahatsız olur uykusuz kalır herkes uyuyor gibi diller döküyorum

olmuyor olmuyor siz böyle durumlara çare buldunuz mu
sanırım bu neredeyse bütün annelerin yaşadığı durumlardan
Yalnız değilsin bunu bilerek öncelikle daha rahat olmalı bence anne

Çocuklar hele de erkek çocukları yapma denildiğinde ısrarla yapmayı severler

Bence bu durumlarda ona bu konuyu anlatmak yerine birzacık zaman verilip şöyle yapılabilir: ''Sen beni dinlemek istediğinde sana çok mutlu olacağın bişey söyliyecem'' gibi sözlerle dikkatini başka bi yöne çekip yaptığının cazibesini azaltabilirsin

Bunu dedikten sonra yaptığıyla hiç ilgilenmiyormuşcasına günlük hayatına devam eder gibi yaparak örneğin ortalığı toplayarak fln daha da merak ettirebiirsin.

zaten çok sürmeyip yanına geldiğinde ''seninle uyku öncesi sporu yapalım mı'' gibi hem onun enerjisini atabileceği hem de beraber yapabileceğiniz kısa bi aktivite teklifi iyi olur bence
Örneğin uzanarak bisiklet sürme hareketine çocuklar bayılır
Bu oyunun kuralı sessizce yapmak ama diyerek istenilen sessizlik de elde edilir
Beraber yaparken arada onu mutlu edecek bi kaç espri de sanırım sessiz kahkahalara da sebeb olabilir

işte böyle beraber en mutlu olduğu anlarda arada çaktırmadan mesaj verilebilir bence
mesela siz eğlenirken'' şimdi Elif uyanmasında oyunumuz bitmesin değil mi onun için sessiz olalım'' ve ''umarım komşularda ses yapmazlar çünkü yaparlarsa kardeşin rahat uyuyamaz insanların birbirini rahatsız etmesi hiç güzel değil dimi oğlum'' gibi cümleler..

Ben küçük çocuklarla büyükler gibi oturup konuşarak pek fazla bişeyler anlatılamayacağını düşünüyorum sonuçta hayatı bile oyun gibi görüyor yavrucaklar değil mi Arada onun mesaj almaya en açık olduğu zamanları kollamalı

Bi de Adem Güneşin doğru bilinen yanlışlar kitabında okumuştum:

''Terbiyedeki asıl maksat,koltuğun bir köşesine oturmuş büyük adamlar gibi sessiz sedasız çocuk yetiştirmek değil, aksine çocuğun kendi ruhu ile özgürce; ama belirli kurallar dahilinde kendini sergilemesine yardımcı olmaktır''.''Çocukların çocuk olduğunu unutmayın!'' yani elbetteki atlayıp zıplayıp söz dinlemiycekler.. gerektiğinde komşulara da kardeşi doğduğunu ve onun da küçük bi çocuk olduğunu da uygun bi dille anlatmak gerek

Rabbim yardımcımız olsun Çocuk yetiştirmek sanat anneler ise gerçek sanatçılardır değil mi