Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31 Ocak 2014, 19:19   Mesaj No:9

Ali Parlak

Medineweb Aktif Üyesi
Ali Parlak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ali Parlak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38986
Üyelik T.: 10 Şubat 2014
Arkadaşları:3
Memleket:Karaman
Konular: 25
Beğenildi:76
Beğendi:68
Takdirleri:340
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Daimi Namaz

DAİMİ NAMAZ İLE...

Daimi namaza niyet eden kişinin daima abdestli olması gerekir. Çünkü namaz abdestsiz kılınmaz. Peygamber efendimiz(sav);
Abdestli bulunan oruç tutan gibidir. (Deylemi)
diye buyurmuş... Demek ki abdestli gezen birisi, aynı zamanda oruçludur da... Ama bu oruç yeme içme orucu değil, nefsin isteklerinden vazgeçme orucudur. Bu oruca her haliyle alışan birisine, ramazan orucu hiç zor gelmez...

Abdestli yatan, gece ibadet eden, gündüz oruç tutan gibidir. (Deylemi)
Abdestli yatmak, gece ibadet edenle, gündüz oruçlu olanla bir tutuluyorsa, demek ki insan tüm hayatını ibadetle geçirme imkanına sahip...

Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. .................................................. . Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz. " (Maide Suresi, 5/6)

Allahu Teala bizi tertemiz yapmak istiyor. Temizlenmesini becerebilirsek, nimetini tamamlayacak... Nimetin tamamı nedir? Cennettir...

Peki o zaman oturup düşünmek lazım... Sadece abdestli gezmekle insan neler kazanıyor...

Ya daima namazda olmak?

Peki nasıl olacak daimi namaz?

Namaz'a Tekbirle başlanır. Yani birisi sana silah doğrulttuğunda ne yaparsın, elleri havaya kaldırır teslim oldum dersin. İşte namazda da Allaha teslim oluruz.
Aynı zamanda tüm dünyayı elimizin tersiyle arkaya atarız.

Sonra... Subhaneke ile devam edilir. Subhaneke, Allah'a selamdır. Selamdan sonra, rükünler, sureler, dualar... Hepsinin bir açıklaması var... Ama biz konumuza dönelim, daimi namaza devam edelim...

Namazda etrafa bakılmaz. Sadece Allah ile... Hatta bir Allah dostu, O'nunla da olma, yok ol sadece o kalsın demiş... Ama bunu her yiğit yapabilir mi bilmiyorum...
Sabah yataktan kalkar kalkmaz, hatta kalkmadan, gözünü açar açmaz, Allah ile birlikte yaşamaya başladıysan, senin için daimi namaz başlamış demektir.
Artık namazdasın. Çünkü namaz, Allah ile olmaktır, huzura durmaktır.
Peygamber efendimiz bu durumu da açıklamış... Bir kutsi hadiste şöyle buyruluyor:
''Kulumu bana yaklaştıran şeyler arasında en çok hoşuma gideni, ona farz kıldığım şeyleri eda etmesidir. Kulum bana nafile ibadetlerle yaklaşmaya devam eder, sonunda sevgime erer. Onu bir sevdim mi artık ben onun işittiği kulağı, gördüğü gözü, tuttuğu eli, yürüdüğü ayağı, aklettiği kalbi, konuştuğu dili, olurum.''

Yani, işittiği kulağı, gördüğü gözü, tuttuğu eli, yürüdüğü ayağı...
Artık sen tüm uzuvlarınla namazdasındır...

İnsanlar sana bakar, seninle sohbet eder, seninle pazara gider, seninle birlikte olur vs vs... Sen her halinle onların içinde onlarla gezdiğin halde, hep HAK ilesindir. Onlar seni kendileriyle birlikte sanırlar ama sen Allah ilesindir...
İşte bu daimi namazdır...

Rabbimiz bize bu daimi namazı, Kuran'da ''Orta Namaz'' şeklinde tanıtıyor.

Namazlara ve orta namaza devam edin; gönülden boyun eğerek Allah için namaza durun. (Bakara, 238)

Kimileri orta namazına ikindi namazı diyor... Allah bilir...
Ama ayette belirtildiği gibi, namaz ve orta namaz... deniyor...

Yani 5 vakit namazdan başka bir namazdır bu...
Gönülden boyun bükerek...

Yani her fiilini ve sıfatını Allah'a vererek...

Rabbim en iyisini bilir...

Ali Parlak
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]