Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Ağustos 2008, 15:27   Mesaj No:7

keserim

Medineweb Üyesi
Durumu:keserim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 85
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 11
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Dua Etmek İle Kader Değişir mi?

sayın NUR
iyi gidiyorsunuz yalnız benim bunu bir toparlamam lazım..
duayla değiştiremeyeceğimiz şeyler zaten sonucu kesin olar şeylerdir.
bu konuda hiç tereddüt yaşamadığımız ecel meselesi gibi..
ecel saati belli, ecel bir sonuç.. bu sonuçtan sonra ahirete intikal etmek var. ve film bitiyor
ecele giderkenki sürece müdehale edilebiliyor mu? hayır .. nedir bunlar, kaza, hastalık, savaşlar v.b..
burası kesin bir tablo
şartlar ecel noktasında daha net görünüyor
neymiş kazaya hükmedemiyoruz, savaşlara ve bünyemize giren talihsiz bir hastalığın gelişimine de..
( hastalıkla ilgili kişinin sağlığına dikkat etmeyişi de bir tercih olarak gösterilebilir belki ancak şunu gözardı etmeyelim
ki erken teşhis olan ve kurtarılmasına kesin gözüyle bakılan birçok hasta hastalıkta ani ataklarla kaybedilebiliyor, bence
bu hastalık meselesi de iradi değil )
demek ki sonuca giden etkenler iradi değil. duayla ya da ehil kişi himmetiyle çevrilemez denmiş zaten.
sonuç saati değişmiyor ve sonrası da keza öyle. burada bir simetri var, nizam var..

tabloyu evlilik bölümünde oluşturmak istiyorum,
eğer evlilik konusunu da mutlak kader bağlamında algılarsak
kişi evlenmeye niyetlidir ( ya da değildir şartlar onu iter) evlenir ve evlilikte islami yaşam tarzına uymayan uyuşmazlıklar oluşmaya başlar.. burada kişiler kaderi sorgulamaya başlayabilirler..

dikkatimi çeken nokta atıyorum ateistler bu meseleyi bu noktadan ele alırlar.. en büyük şüphelerden biridir kaza kader meselesi

sayın bakii,
kimin ne mantıkla günah içinde yaşadığı hakkında bilgim yok. gurup manasında söylüyorum.
değiştirilemeyeceği kesin olan durumlar var ben bu durumların bizim önümüze içinden çıkılamaz septik yaklaşımlara
malzeme olduklarını ve bu konuyla ilgili çok açılımlı yaklaşımlar belirlememiz gerektiğini düşünüyorum.
tüm bu meseleler zihnimizi yoklarsak orta okul yıllarında karşılaşacağımız meselelerdir.
dolayısıyla yeni nesilden tutun, evlatlara, şüphecilere, sırf bu meseleden inanmayalara ! , bu mevzuyla ilgili
söyleyebileceğimiz şeyler olmalı
bu konu açıldığında mesele derindir iman zedelenir demek ne kadar olumlu sonuç verir, tartışılır.

saygılar