Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Ağustos 2008, 15:45   Mesaj No:12

günışığı

Medineweb Üyesi
Durumu:günışığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 71
Üyelik T.: 08 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 18
Beğenildi:5
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Dua Etmek İle Kader Değişir mi?

Alıntı:
keserim Üyemizden Alıntı
Alıntı:
günışığı Üyemizden Alıntı
yani dua etmeyelim diyorsun.
sonuçta olacaklar belli etsen ne fayda etmesen ne fayda....
dua sadaka felan hepsi boş işler ben öyle anladım ne yapıyım?
sayın günışığı
yanlış değil ama eksik anlamışsın. ilk alıntıdaki şu paragraf size biraz yol gösterebilir.
Bir çeşit kader vardır ki onun gerçekleşmesi Allah tarafından kesin hükme bağlanmıştır. Bu hükmü verilen şeyin gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Onu dua ve himmet değiştirmez. Buna kazâ-i mutlakdenir. Yani, kesin hükme bağlanmış olması kesinleşmiş kaza demektir. Rızık ve ecel gibi
yazıda yalnızca ecel ve rızık kesinleşmiş ve hükmedilemeyecek, değiştirilemeyecek kader olarak belirtilmiş. buna daha sonra NUR evliliği de ilave etti. bizler rızık ve evlilikle ilgili bölümün ne kadar müdehalemiz dışında olabileceğini konuşmaya çalışıyoruz.
saygılar

Bana dua edin; dualarınıza karşılık vereyim" [Ğâfir, 60.]
Kaderi ancak dua engeller. Ömrü ancak iyilikler artırır. Kul işlediği günahlar yüzünden rızkından mahrum olur."( Hakim, Müstedrek, l, 394; ibnu Hıbban, Sahih, No: 872.)

Dua, başa gelen sıkıntıyı gidermede ve henüz başa gelmeyeni engellemede sahibine fayda verir." (Tirmizi, No: 3548; Hakim, Müstedrek, l, 498.)
Rızkının genişlemesini, ömrünün uzamasını isteyen kimse, akraba hukukunu korusun."( Buhari, Edeb, 12; Müsiim, Birr, 20-22; Ebu Davud, Zekat, 46.)

Himmetler ne kadar büyük ve hızlı olursa olsun kader sınırlarını geçemez."