Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03 Mart 2014, 13:01   Mesaj No:1

mehmet akif2

Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Question çocuklarınızla arkadaş olmayın

çocuklarınızla arkadaş olmayın

ÜSTÜN DÖKMEN'DEN ANNE VE BABALARA UYARI
</STRONG>

Tarih : 29.06.2013

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi Kurucularından Prof. Dr. Üstün Dökmen, çocuk ve anne baba ilişkilerinde bugüne kadar doğru bilinenlerin yanlış olduğunu ileri sürerek, ebeveynlere, “Çocuklarınızla arkadaş olmayın, onların anne - babası olun” uyarısında bulundu. Dökmen, “Arkadaşlıkta eşitlik var. Oysa, siz çocuğunuzla eşit değilsiniz, anne-babasısınız. Çocuğunuzla arkadaş olmayın. Etkili anne baba olun. Onu dinleyin. Nasihatçi değil, refakatçi olun. Çocuğunuzun hayatı boyunca pek çok arkadaşı olacak. Bırakın bir tane anne ve babası olsun" diye konuştu.

ÜSTÜN DÖKMEN'DEN ANNE VE BABALARA UYARI
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi Kurucularından Prof. Dr. Üstün Dökmen, çocuk ve anne baba ilişkilerinde bugüne kadar doğru bilinenlerin yanlış olduğunu ileri sürerek, ebeveynlere, “Çocuklarınızla arkadaş olmayın, onların anne - babası olun” uyarısında bulundu.

Dökmen, “Arkadaşlıkta eşitlik var. Oysa, siz çocuğunuzla eşit değilsiniz, anne-babasısınız.

Çocuğunuzla arkadaş olmayın. Etkili anne baba olun.

Onu dinleyin. Nasihatçi değil, refakatçi olun.

Çocuğunuzun hayatı boyunca pek çok arkadaşı olacak.

Bırakın bir tane anne ve babası olsun" diye konuştu.

Okul ve meslek seçerken çocukların kişilik özellikleri ve akademik becerileriyle, yeteneklerinin dikkate alınmasını gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Üstün Dökmen, çocukların duygularına saygı göstermek gerektiğini ve çocuklara yaşına uygun sorumluluklar verilmesinin, kişilik ve özgüven duygusunun gelişmesinde büyük rol oynadığını vurguladı.

Yanlış Düşünceye Saygı Duyulmaz...

“Birbirimizin düşüncelerine saygılı olmalıyız” anlayışının yanlış olduğunu savunan Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Karşı tarafın söyledikleri yanlış ise bu onun düşüncesidir.

Yanlış şeye saygı duyulmaz. Sadece onun kişiliğine saygı duyarım.

Çocuğunuzun, eşinizin ve arkadaşlarınızın onaylamadığınız davranışlarını eleştirin.

Kişilerin düşüncelerine ve davranışlarına itiraz edin, ancak duygularına saygı duyun" diye konuştu.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, insanların bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduklarının altını çizen Dökmen, “İnsanlarda az bilgi, çok fikir var.

Okumak için iki eli bir araya gelmeyen ülkenin, iki yakası da bir araya gelmez.

Alimine ve muallimine saygı göstermeyen toplumların ise geleceği olamaz" ifadesini kullandı.

Okul öncesi eğitim uzmanlık ister...

Ebeveynlerin kendilerine, “Nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorum? sorusunu sormaları gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Çocuğunuz nasıl bir birey olacak? Karar almasını bilen, kendi kendine yeten, liderlik özellikleri taşıyan, insanlarla ilişkileri kuvvetli, kolay sinirlenmeyen, ağırbaşlı gibi pekçok özellik akla geliyor.

Peki sizler bu saydığımız özelliklerin kaçını taşıyorsunuz.

Bu özelliklerin hepsi sizde yoksa çocuğunuzun böyle olmasını nasıl sağlayacaksınız?

Bu nedenle okul öncesi eğitimin ve bu işte uzmanlaşmış eğitmenlerin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor” görüşünü savundu.

Okul öncesi dönemin, çocuğun gelişim hızı, öğrenme kapasitesi ve yaratıcılığının en yüksek olduğu kritik bir dönem olduğunu dile getiren Dökmen sözlerine şöyle devam etti: “Çocuğun kendini tanıması, kendi yeterliliklerinin farkına varması, bu dönemde gerçekleşiyor.

Okul öncesi dönemde çocuk insanlarla, toplumsal kurallarla ilk kez karşılaşıyor ve çocuğun yetişkinlik yaşamındaki kişilik yapısı, tavır, alışkanlık, inanç ve değer yargılarını biçimlendiriyor”

eğitimrotası.com'dan alıntıdır

Konu Sahibi mehmet akif2 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Sevgililer Günü Serbest Kürsü gün ışığı 3 1353 15 Şubat 2019 08:19
Azılı bir müşrik "Nadr bin Hâris" Kur'an Kıssaları mehmet akif2 0 1309 06 Ekim 2018 20:18
EBU FÜKEYHE (R.A.) KİMDİR? Ashab-Kiram(r.a) mehmet akif2 0 1322 05 Ekim 2018 19:42
Sayın Mustafa Cilasun için yapılacak hatim :(((((( Taziye-İlan-Selamlaşma nurşen35 28 8459 05 Ekim 2018 17:00
TEVHİDİN DELİLLERİ Akaid mehmet akif2 5 1563 01 Ekim 2018 11:18