Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Mart 2014, 14:39   Mesaj No:4

Medineweb

Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: DGS Türkçe ''Cümlede Anlam'' konu özeti

İLETTİĞİ DUYGU,DÜŞÜNCE VE DURUMLARA GÖRE CÜMLELER
1. ELEŞTİRİ CÜMLESİ
Bir kişinin ,bir yapıtın yada bir konunu beğenilen veya beğenilmeyen yönlerinin belirtildiği cümleelrdir.eleştiri olumlu yada olumsuz olabilir.beğenilenler olumlu eleştiri,yergiler ise olumsuz eleştiridir.aynı cümle içinde hem olumlu hem d eolumsuz eleştiriye yer verilebilir

2.DEĞERLENDİRME CÜMLESİ

Birşeyin nitelik yada niceliği üstüne yapılan çalışma sonucu varılan yargının belirtildiği cülelerdir.öznel yada nesnel cümlelerdir.

3.TANIM CÜMLESİ

bir kavramın niteliklerini belirten veya açıklayan cümlelerdir.bu cümleelr ''nedir'' yada ''kimdir'' sorularından birine yanıt verir.

şiir,bir fırtına sonrasında arta kalanlarla yapılan bir gemidir.....>şiir nedir?

4.KARŞILAŞTIRMA CÜMLESİ
*''en'' sözcüğünün yer aldığı cümleelrde mutlaka karşılaştırma vardır.

kişi yada nesnelerin benzer veya aynı yanlarını kıyaslayan cümlelerdir.çoğunlukla (gibi,kadar,en,daha,pranla,göre,ise,de...) ifadeleriyle yapılır.

öykülerini de okudu ama bunları şiirleri ve oyunları kadar beğenmedi

5.İÇERİK (MUHTEVA) İLE İLGİLİ CÜMLELER

bir sanat yapıtının konusu yani ne anlattığıyla ilgili bilgiler veren cümlelerdir.

romanarında köy yaşamının zorluklarını ustaca betimlemiş.

6.ÜSLUP(BİÇEM) İLE İLGİLİ CÜMLELER

üslup,sanatçının görüş,duyuş,anlayışve anlatıştaki özelliği veya bir bütün,bir çağın kendine özgü anlatış biçimi yada tarzıdır..

yaşanan gerçekleri hiç değiştirmeden alaysamalı bir tutumla işlemiştir

7.NESNEL ANLATIMLI CÜMLELER
*kanıtlanabilirler
*kişisel görüş ve duyguya yer vermezler
*yorum içermezler
*sanatsal (mecazlı,söz sanatlarına yer veren ) anlatım yoktur

8.ÖZNEL ANALTIM
*kanıtlanamazlar
*kişisel görüş ve duyguya yer verilir
*yorum içerebilir
*sanatsal (mecazlı,söz sanatlarına yer veren ) anlatımdan yararlanabilir

9.DOĞRUDAN ANLATIM CÜMLESİ

bir kişinin sözünün üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan doğrudan aktarıldığı cümlelerdir.bu cümleler ya tırnak ( '' '' ) içine alınarak yada ''demk'' fiilinin çekimleriyle (dedi,diyor,diyecek,diye,diyerek) verilir.

10.DOLAYLI ANLATIM CÜMLESİ
bir kişinn sözünü hiçbir değişikliğe uğratmadan üçüncü bir kişiye iletmektir.çoğunlujla ( söyle,ifade et,belirt,vurgula) gibi fiiller yardımıyla yapılır

11.OLASILIK BİLDİREN CÜMLELER
tam bir kesinliğin ifade edişmediği cümlelerdir..genellikle ( belki,-dır,-meli,sanırım) gibi ek yada sözcükler yardımıyla yapılır.

akşam bizi görmeye gelebilir

12.KESİNLİK BİLDİREN CÜMLELER
bir bilginin bir kanaatin şüpheye düşmeden anaylandığının ifade ediliği cümleelrdir.

13.YAKINMA(ŞİKAYET) BİLDİREN CÜMLELER
olumsuzluk durumlarının dile getirildiği cümlelerdir.

söylesemde beni dinlemez ki

14.ÖNERİ BİLDİREN CÜMLELER
bir sorunu çözmek için öne sürülen görüş yada düşüncenin ifade edildiği cümlelerdir.

bu filmi mutlaka izlemelisin

15.TAHMİN BİLDİREN CÜMLELER
tahmin:akla sezgiye veya bazı verilere dayanarak olabilecek birşeyi,bir oalyı önceden kestirme anlamına gelir.tahmin bildiren cümleler de bu durumun ifade edildiği cümlelerdir

16.VARSAYIM BİLDİREN CÜMLELER
olgular arasında neden-sonuç ilişkisi kuran ve gözlem yoluyla sınanacak olan öngörüdür.daha çok '' tut ki,diyelim ki,varsayalım ki,düşün ki,farzet ki'' sözleriyle yapılır

bir an benim,senin yanında olmadığını düşündün

17.HAYIFLANMA BİLDİREN CÜMLELER
geçmişe yöneliktir ve geçmişte geröekleştirilen yada gerçekleştirilmeyen bür durum için sonradan hissedilen duyudur.

bunları ona hiç söylemeseydim

18.ÖN YARGI BİLDİREN CÜMLELER
bir kimse veya birşeyle ilgili olarak belirli şart,olay ve görüntülere dayanarak öncedene dinilmiş olumlu veya olumsuz yargı,peşin yargı,peşin hüküm,peşin fikirlerin ifade edildiği cümlelerdir.

bu kız evde kalır

19.SİTEM BİLDİREN CÜMLELER
kırgınlık bildiren cümlelerdir

hani bekleyecektin bir ömür boyu!

20.ÇIKARIM BİLDİREN CÜMLELER
eldeki verilere dayanarak bir durumun neden öyle odluğuna yönelik bir akıl yürütmedir.

21.İVEDİLİK (ÇABUKLUK) BİLDİREN CÜMLELER
bir işin çabuk,hemen yapılmasını yada yapıldığını bildiren cümlelerdir.

burayı bir an önce terketmeliyiz

22.SAPTAMA BİLDİREN CÜMLELER
bir nesne yada durumun ayırıcı özellikleriyle tanınması yada bir konunun gözleme yada ölçüye vurularak ayrıtlarıyla belirlendiği cümlelerdir

yaşamı boyunca az sayısa şiir yayımlamış bir şairdir

23.GERÇEKLEŞMEMİŞ BEKLENTİ BİLDİREN CÜMLELER
hayal kırıklığı bildiren cümlelerdir.

onun da beni bekleyeceğini düşünmüştüm

24.İŞLEV BİLDİREN CÜMLELER
bir nesne veya kimsenin gördüğü işi,neye yaradığını yada fonksiyonunu belirten cümlelerdir.