Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21 Mart 2014, 02:14   Mesaj No:4

Tuba_

Medineweb Emekdarı
Tuba_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Tuba_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20781
Üyelik T.: 10 Ekim 2012
Arkadaşları:13
Konular: 73
Beğenildi:17
Beğendi:6
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Namazda Kasr Niçin Yapılır?

SEFERİ NAMAZI

1. Dört Rekâtlı Namazların Kısaltılarak Kılınması:*
Namazları Kısaltmanın Meşruluğu:

Meşruluğu:*Dört rekâtlı namazların kısaltılarak kılınması Kur'an, Sünnet ve îcma' ile caizdir.*(el-Muğnî; II, 254; Keşşâfu'l-Kınâ'; 593 vd.; Muğni'l-Muhtâc, I, 262 vd.)

Kur'andan delil şu, ayet-i kerimedir:*
"Eğer kâfirlerin size fitne vermesinden korkarsanız yeryüzünde sefere çıktığınız zaman namazları kısaltarak kılmanızda bir beis yoktur."*
'İster korku durumunda olsun ister güven durumunda olsun namazların kısaltılarak kılınması caizdir. Ancak, ayette kısaltmanın korku şartına bağlanması, o gün bulunan olayı tespit etmsk içindir. Çünkü Peygamber(a.s.)*'in çoğu seferleri korkudan hâlî değildi.*
Yala b. Umeyye, Ömer b. el-Hattab'a şöyle demiştir:
"Biz neden namazları kısaltarak kılıyoruz, halbuki güven içindeyiz*.*
Ömer de buna cevap olmak üzere şöyle buyurdu:*
Ben de aynı durumu Peygamber*(a.s.)'e sormuştum, bana şöyle buyurmuştu:*
Allah'ın size verdiği bi bağıştır. Allah'ın sadakasını kabul edin.*(Muslim rivayet etmiştir)

Sünnetten delil:*
Peygamber*(a.s.)'in hac umre ve savaş için yaptığı seferlerinde namazları kısaltarak kıldığı ile ilgili haberler tevatur derecesindedir.*
İbni Ömer şöyle diyor: "Peygambere arkadaşlık ettim. O seferlerinde iki rekâttan fazla kılmazdı. Ebu Bekir, Ömer ve Osman da böyle yaparlardı."*(Buharî ve Muslim rivayet etmişlerdir. Bunun bir benzeri Buharî ile Muslim'de İbni Mes'ud ile Enes'ten rivayet edilmiştir.)