Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31 Mart 2014, 13:26   Mesaj No:3

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: Yusuf Suresini Sorularla Tanıyalım

1-Yusuf suresi hangi hurufu mukatta ile başlamaktadır.ilgili ayeti yazınız

a.elif-lam-mim
b.ta-sin-mim
c.elif-lam-ra
d.ya-sin

CEVAP: C
Elif, Lam, Ra. Bunlar, gerçeği açıklayan Kitap'ın ayetleridir.(Yusuf-1)
2-Yusuf babasına rüyasını anlattığında ,babasının cevabı ne olmuştur.ilgili ayeti ve ayet numarasını yazınız

a.bu rüyayı hayra yoralım,görelim neler olacak
b.bu şeytani bir rüyadır.
c.rüyanı kardeşlerine anlatma,sonra sana tuzak kurarlar
d.rüyanı kardeşlerinlede paylaş ki,senin ne kadar önemli biri olduğunu anlasınlar

CEVAP:C

Babası şunları söyledi: «Oğulcuğum! Rüyanı kardeşlerine anlatma, yoksa sana tuzak kurarlar; zira şeytan insanın apaçık düşmanıdır».(Yusuf-5)

3-Yusuf'un üvey kardeşlerinin söylediği,''Yusuf'u ya öldürünüz,yada ıssız bir yere bırakınız.Ozaman babanızın rakipsiz sevgilileri olursunuz.daha sonra........................iyi ve düzgün bir topluluk olursunuz''.şeytanın insanı kandırma yöntemlerinden biri olan ve ayeti tamamlayan ifade hangisidir.ayet numarasını yazınız

a.birbirinize sımsıkı bağlanırsanız
b.rabıta kurarak
c.tövbe ederek
d.sadaka vererek

CEVAP :C
Yusuf'u ya öldürünüz, ya da ıssız bir yere bırakınız; o zaman babanızın rakipsiz sevgilileri olursunuz, arkasından da tevbe eder iyi kimseler olursunuz.(Yusuf-9)

4-İçlerinden bir söz sahibi ''Yusuf'u öldürmeyin..................................Eğer yapacaksanız böyle bir şey yapın.''dedi.boşluğa gelecek ifade hangisidir.ayet numarasını yazın

a.Onu Allah'a havale edelim
b.Onu bir kuyu dibinde bırakın,onu kervanın biri alıp götürsün
c.Allahtan korkalım ve onu babamıza geri götürelim
d.O çok güzel bir çocuk,güzelliğine kıymayalım

CEVAP:B
İçlerinden biri: «Yusuf'u öldürmeyin de bir kuyu dibinde bırakın ki, onu geçen bir kervan bulup alsın; eğer yapacaksınız böyle yapın!» dedi.(Yusuf-10)

5-Yusuf'un kanlı gömleğini gören babaları Yakub'un bu durum karşısındaki tavrı,sözü ne olmuştur..ayet numarası ve ayeti yazınız

a.Bana düşen güzelce sabretmektir
b.Allahım o daha küçücük bir çocuktu
c.bütün bunları hakkedecek ne yaptım
d.Allahın azabı üzerinize olsun

CEVAP:A
Üzerine başka bir kan bulaşmış olarak Yusuf'un gömleğini de getirmişlerdi. Babaları: «Sizi nefsiniz bir iş yapmaya sürükledi; artık bana güzelce sabır gerekir. Anlattıklarınıza ancak Allah'tan yardım istenir» dedi.(yunus-18)
(Müslim)