Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01 Nisan 2014, 17:25   Mesaj No:21

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: Yusuf Suresini Sorularla Tanıyalım

21-Yusuf'un şirk ,tağut cahiliyye sisteminin temellerini şiddetli biçimde sarstığı,kulluk edilecek ,buyruğuna boyun eğilecek ,şeriatine uyulacak Rab olmaya gerçek anlamda layık olan herşeyden üstün ALLAHtır ...,vurgusunun yapıldığı ayeti kerime hangisidir lütfen yazınız

a.38
b.41
c.39
d.42

Atalarım İbrahim, İshak ve Yakub'un dinine uydum. Allah'a herhangi bir ortak koşmak bize yaraşmaz; bu, Allah'ın bize ve insanlara olan lütfudur; fakat insanların çoğu şükretmez» dedi.

22-Bizim Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmamız söz konusu olamaz.Bu bize ve insanlara Allah'ın ...................dır..ayeti tamalayınız.ayet numarasını belirtiniz

a.keremidir
b.ihsan ve ikramıdır
c.hatırlatmasıdır
d.yüceliğidir
Atalarım İbrahim, İshak ve Yakub'un dinine uydum. Allah'a herhangi bir ortak koşmak bize yaraşmaz; bu, Allah'ın bize ve insanlara olan lütfudur; fakat insanların çoğu şükretmez» dedi.

23-''Hüküm ancak Allah'ındır''.'Doğru ve sağlam din ,budur'..ifadelerinin bulunduğu ayet hangisidir.yazınız

a.39
b.40
c.41
d.45

«Allah'ı bırakıp taptığınız, sizin ve babalarınızın adlandırdığı putlardan başka bir şey değildir. Allah onların doğru olduğuna dair bir delil indirmemiştir. Hüküm vermek ancak Allah'a aittir; kendisinden başkasına değil, O'na tapmanızı emretmiştir. Bu, dosdoğru dindir, fakat insanların çoğu bilmezler».

24-hangisi hapishane arkadaşlarının açıklanmasını istediğikleri ve hallolan mevzulardan değildir.ayeti yazınız

a.biri efendisine şarap sunacak
b.biri asılacak
c.kuşlar başından yiyecek
d.kıtlık günleri başlayacak

«Ey mahpus arkadaşlarım! Biriniz efendinize şarap sunacak, diğeri asılacak ve kuşlar başından yiyecektir. Sorduğunuz iş işte böylece kesinleşmiştir.»(Yusuf-41)

25-Yusuf'un hapiste birkaç yıl daha kalmasına ve zindandaki eğitimini bir süre daha devam ettirmesine sebep olan ifadesi hangisidir..ayet numarası ve ayeti yazınız

a.Allah herşeye kadirdir
b.Efendinin yanında benden bahset
c.insanların çoğu şükretmiyorlar
d.benim imtihanım daha bitmedi

İkisinden, kurtulacağını sandığı kimseye Yusuf: «Efendinin yanında beni an» dedi. Ama şeytan efendisine onu hatırlatmayı unutturdu ve Yusuf bu yüzden daha birkaç yıl hapiste kaldı.(yusuf-42)