Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03 Nisan 2014, 13:22   Mesaj No:46

Medineweb

Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Yusuf Suresini Sorularla Tanıyalım

41-İşte böylece biz ,Yusuf'a o ülkede.......................bahşettik.ayeti tamalayıp numarasını yazınız

a.müjdeler verdik
b.esenlik ve rahatlık
c.kudret ve egemenlik
d.hiçbiri

d ama kudret ve egemenlik olarakda tefsir edilmişmi bilmiyorum
56 - Ve işte biz böylece Yusuf'u o yerde temkin ettik (yerleştirdik). Neresinde isterse orada makam tutuyordu. Biz rahmetimizi dilediğimize nasip ederiz. Ve iyilik edenlerin mükafatını zayi etmeyiz.

42-Erzak almak için mısıra gelen kardeşlerinden Yusuf ne istemiştir.ayeti ve numarasını yazınız

a.aldıklarınızın ücretini tam ödeyiniz
b.bir zamanlar kuyuya attığınız kardeşiniz vardıya işte o benim
c.bana üvey kardeşinizide getirin
d.şu gördüğünüz mal mülk ihtişam şatafat hepsi benim

59 - Ne zaman ki onların bütün hazırlıklarını tamamladı, o zaman dedi ki: "Babanızdan olan öbür kardeşinizi de bana getirin. Görüyorsunuz ya, ben ölçeği tam ölçüyorum ve ben konukseverlerin en hayırlısıyım."

43- Kardeşleri yurtlarına döndüğünde tekrar geri geldsinler diye Yusuf nasıl bir yol izlemiştir.ayeti ve numarasını yazınız

a.Uşaklarına sermayelerini yüklerinin içine koyuverin dedi
b.kardeşini rehin aldı
c.babası ve yakubu istedi
d.bunlar hırsız dedi
62 - Yusuf bir taraftan da adamlarına tenbih etti: "Sermayelerini yüklerinin içine koyuverin, belki ailelerinin yanına dönünce farkına varırlar ve belki yine gelirler" dedi.

44-Kardeşler sermayelerinin iade edildiğinğini gördüklerinde Bünyamini de yanlarında götürmeleri gerektiğini babalarına söyleyince HZ YAKUB'UN cevabı ne olduğu hangi ayette geçer .ayeti yazınız

a.65
b.66
c.69
d.77
66 - Babaları dedi ki: "Hepiniz çaresiz kalmadıkça onu bana mutlaka getireceğinize dair Allah'dan bir yemin vermedikçe, onu, kesinlikle sizinle göndermem". Onlar da Allah'a and içerek babalarına söz verince, babaları dedi ki: "Bu söylediklerinize Allah vekildir".

45-Yakup as ın oğullarına takdiri ALLAHA BIRAKIP TEDBİRLİ OLMAK ADINA verdiği nasihat nedir..hangi ayettir ayeti yazınız

a.67
b.64
c.69
d.76
67 - Ve dedi ki: "Ey yavrularım! (şehre) hepiniz bir kapıdan girmeyin de ayrı ayrı kapılardan girin. Gerçi ben ne yapsam, Allah'ın takdirini sizden engelleyemem. Hüküm yalnızca Allah'ındır. Onun için bütün tevekkül edenler O'na tevekkül etmelidirler."