Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28 Mayıs 2014, 13:01   Mesaj No:59

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: ENBİYA Suresini Sorularla Tanıyalım

46.Yunus peygamber surede hangi isimle geçiyor.ayeti yazınız

a.yosef
b.Zünnun
c.Yunus
d.Abraham
Zünnun (Balık Sahibi; Yunus) hakkında söylediğimizi de an. O, öfkelenerek giderken, kendisini sıkıntıya sokmayacağımızı sanmıştı; (87.ayet)

47.Eyyub a.s ma musibetler giderildikten sonra ne bahşediliyor..ayeti yazınız

a.sabır
b.kitap
c.ailesi
d.mal mülk

Biz de onun duasını kabul etmiş ve başına gelenleri kaldırmıştık. Katımızdan bir rahmet ve kulluk edenlere bir hatıra olmak üzere ona tekrar ailesini ve kaybettikleriyle bir mislini daha vermiştik.(84.ayet)

48.mü'minleri Allah nasıl kurtardığını söylüyor.ayeti yazınız

a.dualları kabul edip,sıkıntılarını gidererek
b.namaz kılanları rahmetiyle kuşatarak
c.infak edenleri selamete erdirerek
d.ebediyyen razı olarak
Nuh da daha önceleri Bize yalvarmıştı, onun duasını kabul edip, kendisini ve ailesini büyük sıkıntıdan kurtardık.(76.ayet)

49.Enbiya suresinde geçen peygamber kıssalarında özellikle hangi unsura dikkat çekiliyor...

a.sabır ve dua etmenin önemi
b.zikir ve ilhamın önemi
c.çok ibadet edenlerin selamete çıktığı
d.hiçbiri

Nuh da daha önceleri Bize yalvarmıştı, onun duasını kabul edip, kendisini ve ailesini büyük sıkıntıdan kurtardık.(76.ayet)

Eyyub da: «Başıma bir bela geldi, (Sana sığındım), Sen merhametlilerin merhametlisisin» diye Rabbine nida etmişti.(83.ayet)
İsmail, İdris ve Zülkifl hakkında anlattığımızı da an; onların her biri sabredenlerdendi.(85.ayet)
Zünnûn'u da (Yunus'u da zikret). O öfkeli bir halde geçip gitmişti; bizim kendisini asla sıkıştırmayacağımızı zannetmişti. Nihayet karanlıklar içinde: «Senden başka hiçbir tanrı yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben zalimlerden oldum!» diye niyaz etti.(87.ayet)
Zekeriya da: «Rabbim! Beni tek Başıma bırakma, Sen varislerin en hayırlısısın» diye nida etmişti.(89.ayet)

50.Yüce Allah'ın peygamberlerine yönelik rahmetinin belirtisi olarak,imtihan anında onları koruyuşunun yansıtıldığı peygamber kıssalarında aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır...

a.İbrahim-Lut-Nuh a.s ( Milletlerinin onları yalanlaması)
b.Davud-Süleyman a.s (bol nimetler verilerek sınanma
c.Eyyub a.s (sıkıntılara sabır)
d.İsa a.s (milletinin zulmü)

Davud ve Süleyman'a hüküm ve ilim verildi

Süleyman'a bu meselenin hükmünü bildirmiştik; her birine hüküm ve ilim verdik. Davud ile beraber tesbih etsinler diye dağları ve kuşları buyruk altına aldık. Bunları Biz yapmıştık.(79.ayet)