Konu Başlıkları: KURANDA SEVGİ AYETLERİ
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01Haziran 2014, 19:13   Mesaj No:9

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: KUR'AN'DA SEVGİ

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
KURANDA SEVGİ
1-Allah’ı Sevmek;O’nun Yoluna Uymaktır
De ki: «Allah'ı seviyorsanız bana uyun. Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah affeder ve merhamet eder».3/Ali İmran-31
2-Sevmek,İnfak Etmektir
Sevdiğiniz şeylerden sarfetmedikçe iyiliğe erişemezsiniz. Her ne sarfederseniz, şüphesiz Allah onu bilir.3/Ali İmran-92
3-Dünya Sevgisi İnsanı Felakete Götürebilir
Allah size verdiği sözü yerine getirdi. Hani size sevdiğinizi (zaferi) gösterdikten sonra bozuluncaya, savaş konusunda görüş ayrılığına düşünceye ve itaatsizlik edinceye kadar müşrikleri kırıp geçiriyordunuz. Kiminiz dünyayı istiyordu, kiminiz de ahireti istiyordu. Sonra sizi deneyden geçirmek için onların başından savdı. Ama yine de sizi affetti. Allah müminlere karşı gerçekten lütuf sahibidir.3/Ali İmran-152
4-İnsanların Dünyaya Sevgisi Fazladır
Hayır, hayır! Sizler, çabuk elde edeceğiniz dünya nimetlerini seversiniz.75/Kıyamet-20
Doğrusu insanlar, çabuk elde edilen dünya nimetlerini severler de ağırlığı çekilmez günü arkalarında bırakırlar.76/İnsan-27
5-Nedense İnsanlar Öğüt Verenleri Pek Sevmezler(Herhalde İşlerine Gelmez)
Salih de onlardan yüz çevirdi ve «Ey milletim! And olsun ki ben size Rabbimin sözünü bildirmiş ve öğüt vermiştim; fakat siz öğüt verenleri sevmiyorsunuz» dedi.7/Araf-79
6-İnsanoğlu Malı ve Mülkü Çoğaltma Yarışındadır
Malı öyle bir seviyorsunuz ki, yığmacasına.89/Fecr-20
Doğrusu o, malı çok sever.100/Adiyat-8
7-İnanlar İçin Allah’ın Yardımı ve Zafer En Büyük Sevinçtir
Bundan başka, sevdiğiniz bir şey daha: Allah katından bir yardım ve yakın bir zafer vardır. İnananlara müjde ver.61/Saf-13
8-İman Edenler Karşılık Beklemeden Severler
İşte siz, onlar sizi sevmezken onları seven ve Kitapların bütününe inanan kimselersiniz. Size rastladıkları zaman: «İnandık» derler, yalnız kaldıklarında da, size öfkelerinden parmaklarını ısırırlar. De ki: «Öfkenizden çatlayın». Allah kalblerde olanı bilir.3/Ali İmran-119
9-Allah Sevgisinin Önüne Geçen Sevgi Şirktirİnsanlardan bazıları Allah'tan başkasını Allah'a denk tanrılar edinir de onları Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah'a olan sevgileri ise (onlarınkinden) çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman (anlayacakları gibi) bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi.2/Bakara-165
10-Küfür Sevgisi Olanlar Dost/Veli/Otorite Kabul Edilmez
Ey inananlar! Babalarınızı, kardeşlerinizi küfrü imana tercih ediyorlarsa dost edinmeyin. Sizden onları kim dost edinirse doğrusu kendine yazık etmiş olurlar.9/Tevbe-23
11-Dünyadaki Bir Takım Şeylere Aşırı Sevgi,İnsanı Ahiretten Uzaklaştırır.
Kadınlara, oğullara, kantar kantar altın ve gümüşe, nişanlı atlar ve develere, ekinlere karşı aşırı sevgi beslemek insanlara güzel gösterilmiştir. Bunlar dünya hayatının nimetleridir, oysa gidilecek yerin güzeli Allah katındadır.3/Ali İmran-14
12-İnsanı Allah Yolunda Mücadeleden Uzaklaştıran Her Sevgi Yoldan Çıkarır
De ki: «Babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, akrabanız, elde ettiğiniz mallar, durgun gitmesinden korktuğunuz ticaret, hoşunuza giden evler sizce Allah'tan, Peygamberinden ve Allah yolunda savaşmaktan daha sevgili ise, Allah'ın buyruğu gelene kadar bekleyin. Allah fasık kimseleri doğru yola eriştirmez.»9/Tevbe-24
13-Eşlerin Birbirine Olan Sevgisi Allah’ın İşaretlerindendir
Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O'nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.30/Rum-21
14-Akrabalık Sevgisi İnsani Özelliklerdendir
İşte Allah'ın, iman eden ve iyi işler yapan kullarına müjdelediği nimet budur. De ki: Ben buna karşılık sizden akrabalık sevgisinden başka bir ücret istemiyorum. Kim bir iyilik işlerse onun sevabını fazlasıyla veririz. Şüphesiz Allah bağışlayan, şükrün karşılığını verendir.42/Şura-23
15-Allah’ın ve Müminlerin Düşmanına Sevgi Beslenmez
Ey inananlar! Benim de düşmanım, sizin de düşmanınız olanları dost edinmeyin. Onlar, size gelen gerçeği inkar etmişken, onlara sevgi gösteriyorsunuz; oysa onlar, Rabbiniz olan Allah'a inandığınızdan ötürü sizi ve Peygamberi yurdunuzdan çıkarıyorlar. Eğer sizler Benim yolumda savaşmak ve rızamı kazanmak için çıkmışsanız onlara nasıl sevgi gösterirsiniz? Ben, sizin gizlediğinizi de, açığa vurduğunuzu da bilirim. İçinizden onlara sevgi gösteren kimse, şüphesiz doğru yoldan sapmıştır.60/Mümtehine-1
Kur'an'da sevgi ile ilgili ayetlerin derlemesi