Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26Haziran 2014, 16:34   Mesaj No:136

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

Alıntı:
Fatıma-i Zehra Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleykum . küfre düsürecek bir sözü söyleyen ( örneğin bu devirde faiz tabi ki olmalı diyen) babanın, abinin,dedenin vb. yanında bas açık dolasılabilir mi ? bu konuyu arastırdım ve farklı cevaplarla karsılastım.bir taraf bu kisilerle evlenilmesi ebedi haram olduğu için kafir de olsalar bas açık dolasılır derken, diğer taraf kesinlikle onların yanında tesettürlü olmalısın diyor. bu konuda beni aydınlatırsanız sevirim.
a.selam

Öncelikle tesettür nerede farzdır, nerede farz değildir sorusunun cevabını vermek gerekir.
Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar. Süslerini, kendiliğinden görünen kısmı müstesna, açmasınlar. Baş örtülerini yakalarının üzerine salsınlar. Süslerini kocaları veya babaları ve kayınpederleri veya oğulları veya kocalarının oğulları veya kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kızkardeşlerinin oğulları veya müslüman kadınları veya cariyeleri veya erkekliği kalmamış hizmetçiler, ya da kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süslerin bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey inananlar! Saadete ermeniz için hepiniz tevbe ederek Allah'ın hükmüne dönün.(24/Nur-31)
Bu ayette kimlere karşı örtülüp /örtülmemesi gerektiğini belirtiyor:
1-Koca
2-Baba
3-Kayınpeder
4-Kocasının oğlu
5-Kardeşleri
6-Erkek kardeşlerinin oğlu
7-Kız kardeşlerinin oğulları
8-Müslüman kadınlar
9-Cariyeleri
10-Köleleri
11-Erkekliği kalmamış erkekler, yaşlı kimseler
12-Henüz ergenlik çağına gelmemiş küçük erkek çocuklar

Bu ayete baktığımız tesettürdeki hükümlerin daha çok kan bağıyla ve evlilik hukukuyla ilgili olduğu görülüyor.
Kişinin anne ve babasının müşrik/kafir olmasından dolayı onların yanında tesettürlü olması farz değildir. Ama farz değildir diye onların yanında açık durması da edep ve ahlak olarak uygun değildir.Günümüzde teknolojinin geliştiği ve cep telefonlarının yaygın olduğu düşünülürse bir kadının babası, erkek yeğenleri de olsa onların yanında saçını açmamaya özen göstermesi takvaya daha uygundur. Mahremlerinizin yanında başı açık olduğunuz halde sizin haberiniz olmadan resminizin çekilmesinin engel olamayabilirsiniz.
Tesettür konusunda her zaman hassas olmak hem ihtiyaten hem tedbiren ,hem de takvaca en uygun olanıdır.