Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12 Temmuz 2014, 19:16   Mesaj No:152

FECR

Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

Bilinmez kardeşim
Şunu "meshep" yazma artık Doğrusu "mezhep"

Jelatin "şüpheli" olduğundan sakınılması isteniyor. Jelatin eğer inek,dana kemiğinden yapılırsa sorun yok. Ama Türkiyeye jelatin yurt dışından geliyor. Yurt dışında da jelatin yapımında domuz kemiği daha çok kullanılıyor. Türkiye'de jelatin konusunda yeni yeni uyanmaya başladı ve Türkiye'de üretmenin yollarını aramaya başladılar ve sanıyorum bir kaç girişimci bu yönde çalışma yapıyordu.
Aslında bir şeyin helal olan maldan yapılıyor olması sağlık açısından iyi olduğu anlamına gelmiyor. Dana kemiğinden de yapılsa yediğimiz bir çok üründe sağlığa sakınca kimyasal maddeler vardır. Bu maddelere karşı da dikkatli olmak gerekir. Bir yiyecek ve çikolatada şeker yerine "glikoz" kullanılıyor ya da başka tatlandırıcılar kullanılıyor. Yapay tatlandırıcı, renklendirici , kıvam artırıcı maddelerden de uzak durmak en güzelidir.Ama maalesef uzak durulmuyor/duramıyoruz. Tüketim kültürü hepimizin benliğine kadar işlemiş maalesef. Hormunlu gıdalarla besleniyoruz ve toplumda hormonlu hale geliyor. Bu maddelerin olumsuz etkilerini yaş ilerledikçe ve çocuklarımız üzerinde görürsek şaşmamak gerekir. O zaman "kendim ettim kendim buldum" sözünü mırıldanmaktan başka çaremiz kalmaz