Konu Başlıkları: Neden Oruç Tutuyorum?/medineweb
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Temmuz 2014, 13:06   Mesaj No:1

enderhafızım

Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
evtx Neden Oruç Tutuyorum?/medineweb

Neden Oruç Tutuyorum?/medineweb

Neden Oruç Tutuyorum?

Şu an iftara, vuslata 1 saat 3 dakika 08 saniye var.
Az önce çiğ köfte yoğurdum, Allah'ım o nasıl bir güzellik, çiğ köfte de ne büyük zarafet varmış.
Oruçluyken daha çok anlaşılıyormuş nimetlerin güzelliği.

Şu an çiğ köftem için şiirler yazıp, şarkılar besteleyebilirim, o derece özlem duyuyorum ona.
Ama yiyemiyorum, yoğurup, şekil verip onu dolaba terk ettim, güzel midemden mahrum bıraktım.

Aslında yiyemediğimden değil, gayet sağlıklı bir insanım çok şükür.
Ama yemiyorum, oruçluyum.
Neden oruçluyum ve kendimi neden tutuyorum peki, bunu biliyor muyum?

Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de sayılı günlerde farz kılındı ki, bu sayede kendinizi koruyabilesiniz. Bakara / 183

Rabbimiz orucu, kendimizi koruyalım diye bize farz kılmış.

Oruçluyken yemeden içmeden, cinsel ilişkiden belli saatlerde uzak kalınıyor.
Oruçluyuz çünkü, Rabbimiz oruç tutmamızı istemiş bizden, amenna.
Bunun yanında oruç tutarak kendimizi korumamızı da istemiş Rabbimiz, buna da iman ediyoruz değil mi?

Ramazan orucu bizi bilinçlendirmelidir. Normalde yaptığımız yanlış şeylerden de kendimizi korumalıyız.
Ve bu tavrımızı önce Ramazan Ayında sürdürmeli, sonra diğer aylara taşımalıyız.
Kendimiz için yapmalıyız bunu, çünkü orucun bize faydası var Rabbimize değil.

Korumalıyız kendimizi:
-Yalan söylemekten,
-Verdiğimiz sözde durmamaktan,
-Kalp kırmaktan,
-Gıybet etmekten,
-İnsanlarla alay etmekten,
-Haram bakışlardan,
-Harama bakmaktan,
-Haram yemekten,
-Allah'a karşı asi olmaktan,
-Allah'a [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]tan... ve Kur'an'da Rabbimizin bize yapma dediği her şeyden korumalıyız kendimizi.

Allah'a karşı sorumluluğumuzun bilincinde olmamız lazım, Rabbimiz nasıl oruc tutmamızı bizden istiyorsa diğerlerini de bizden istiyor.
Bunu unutmamak lazım.

Yaptığımız her şeyi de bilinçli yapmamız lazım. Ve bunu Rabbimizin bizim için indirdiği tek kaynaktan öğrenmemiz lazım, çünkü onda eksik yok:

Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Onlar sonunda Rabbleri önünde toplanırlar. En’âm / 38
Kur'an'ı Kerim'den bahsediyorum, yani Hayat Kitabı KUR'AN'I KERİM'den.

Ölü kitabı yaptığımız bir HAYAT KİTABIMIZ var bizim:

Ona vahyedilen ancak bir öğüt ve apaçık bir Kur'an'dır. (Bu Kur'an,) yaşayan kimseler uyarılsın ve böylece ilahî hüküm inkârcılar hakkında kesinleşsin diye gönderilmiştir. Yâsîn / 69 - 70
Yazımı çok sevdiğim bir ayetle noktalıyorum.

Doğrusu Kur'ân, sana ve kavmine bir şereftir. İleride ondan sorumlu tutulacaksınız. Zuhruf / 44

Gülşah D. 8 Temmuz 2014/Salı

Konu Sahibi enderhafızım 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
En Pratik Sağlık Bilgileri Pratik / Faydalı Bilgiler enderhafızım 0 68 14 Ekim 2023 13:10
Kur'an Güzel Konuşun Diyor, Konuşuyor... Serbest Kürsü su damlası 3 2308 24 Kasım 2016 14:16
Geeflow - Diriliş (15 Temmuz Darbe Rap Şarkısı) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 1912 23 Kasım 2016 12:06
Otuz Kuş & Dursun Ali Erzincanlı (Şehit Ömer... İlahiler/Ezgiler Esma_Nur 1 2662 23 Kasım 2016 11:44
15 Temmuz Demokrasi Marşı (İndir) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 2208 23 Kasım 2016 11:10