Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26 Temmuz 2014, 17:28   Mesaj No:48

GÖKCEN_AZRA

Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: KEHF suresini sorularla tanıyalım

Alıntı:
GÜLNİHAL2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
56- mağara arkadaşları uyandıklarında, kendi aralarında “burada ne kadar kaldınız?” sorusuna ne cevap verdiler?
A. Bir gün ya da günün bir parçası kadar
B. Akşama kadar
C. 3-5 gün
D. Yarım saat

Cevap a
19. Böylece biz, aralarında birbirlerine sormaları için onları uyandırdık: İçlerinden biri: "Ne kadar kaldınız?" dedi. (Kimi) "Bir gün ya da günün bir parçası kadar kaldık" dediler; (kimi de) şöyle dediler: "Rabbiniz, kaldığınız müddeti daha iyi bilir. Şimdi siz, içinizden birini şu gümüş paranızla şehre gönderin de, baksın, (şehrin) hangi yiyeceği daha temiz ise size ondan erzak getirsin; ayrıca, nâzik davransın (gizli hareket etsin) ve sakın sizi kimseye sezdirmesin."

57- Allah'ın dışında tapmakta oldukları varlıklardan uzaklaşanlar nereye sığındılar?
A. Eve
B. Saraya
C. Mağaraya
D. Köşke

Cevap c
16. (İçlerinden biri şöyle demişti: ) "Madem ki siz onlardan ve onların Allah'ın dışında tapmakta oldukları varlıklardan uzaklaştınız, o halde mağaraya sığının ki, Rabbiniz size rahmetini yaysın ve işinizde sizin için fayda ve kolaylık sağlasın."

58- "Bunu yarın yapacağım" demek yerine, yapılacak olan doğru şey nedir?
A. Belki sonra yaparım
B. Rabbim beni,doğruya daha yakın olana eriştirir
C. Bunu yapmaktan vazgeçtim
D. Rabbim hatamı affetsin

Cevap b
24. Ancak Allah dilerse (yapacağım de). Unuttuğun zaman Allah'ı an ve "Umarım Rabbim beni,doğruya daha yakın olana eriştirir."de.

59- o gün; allaha ortak koşan kafirlere ne denilecektir?
A. Girin cehenneme
B. Siz Kendinize zulm ettiniz, yazık ettiniz
C. ortaklarım olduklarını ileri sürdüğünüz şeyleri çağırın!
D. Bu, Ne kötü bir varıştır

Cevap c
52. Yine o günü (düşünün ki, Allah, kâfirlere): Benim ortaklarım olduklarını ileri sürdüğünüz şeyleri çağırın! buyurur. Çağırmışlardır onları; fakat kendilerine cevap vermemişlerdir. Biz onların arasına tehlikeli bir uçurum koyduk.

60- bir erkek çocuğa rastladıklarında (Hızır) hemen onu öldürmüş ve anne-babası için ne istemiştir?
A. Evlatsız kalmalarını
B. daha temiz ve daha merhametlisine sahip olmalarını
C. bu evladı unutmalarını
D. hiçbiri
cevap b
81. (Devam etti: ) "Böylece istedik ki, Rableri onun yerine kendilerine, ondan daha temiz ve daha merhametlisini versin."