Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06 Ağustos 2014, 06:48   Mesaj No:11

Fatıma-i Zehra

Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Fatıma-i Zehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36712
Üyelik T.: 22 Aralık 2013
Arkadaşları:18
Konular: 67
Beğenildi:27
Beğendi:1
Takdirleri:60
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: "ŞAL" Takarak Tesettürlü Olunabilir mi ?

Alıntı:
tevhid_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben öyle düşünmüyorum.çünkü bende şal takıyorum ama kalın ve büyükce bir şey bunlar hem omzunu örtüyor hemde dikkat çekmiyor en azında ben dikkat ediyorum bu konuya..yinede bu konu hakkında kesin bir fetva vermemek gerek çünkü biraz ihtilaflı bir konu....öyle değil mi?
Ben öyle düşünmüyorum diyerek de bir fetva verilmiş olunuyor öyle değil mi ? ikimizin amacının fetva vermek olmadığı aşikar bu işin latifesi tabi ki

tevhid kardeşim gel seninle bir kıssadan hisse yapalım :

benim evimde türlü türlü şallarım vardır.bazıları kalın, bazıları ince, bazıları açık renk, bazıları koyu renk,bazıları uzun,bazıları kısa genelde bu şalları namazda yazmamın üstünden sarkıtmak için kullanıyorum. bir gün sanırım tüm yazmalarım kirlenmişti ya da başka bir şey olmuştu tam net hatırlamıyorum yalan olmasın,ben de düz renk bir şal takmıştım. tabi evde de iş yapmak lazım malum beni evde abim öyle gördü ve bana dedi ki:" ya özge ne güzel olmuşsun şal sana çok yakışmış,sen hep şal taksana !" tam cümleleri hatırlamıyorum ama bunun gibi birkaç cümle... bunu duyunca ben de şaşırdım tabi. çünkü abim kapalılığa sıcak bakan biri değil, laiktir kendisi...bu beni düşünmeye sevk etti. yazmalarım renkli işlemeli ama bu şallar düz,yazmalarımla ona göre babaanne gibi oluyorum ama bu boyuma doladığım şalla genç ve güzel bir bayan düşünceli000 daha sonra noldu biliyor musun ? birkaç gün önce beni bir de dışarı çıkarken taktığım epeyce geniş siyaha yakın lacivert başörtümle gördü. tepkisi... tam istediğim gibi beni beğenmedi bu üst üste yasadığım olaylar benim bakış açımı daha da kuvvetlendirdi diyebilirim..

Tesettürde amaç kadının gizlenmesi,saklanmasıdır. Tesettür “setr” kökünden geliyor. Bu da muhafaza olmak, korunmak, örtmek anlamına geliyor. Bu nedenle bir örtü bir bayanı güzel gösteriyorsa o örtüde tesettür namına hayır yoktur uzgn Bayan mahremiyetini ortaya çıkarmamak, sergilememek zorundadır. sen şalının geniş olduğunu büyük olduğunu söylüyorsun güzel kardeşim, o zaman o diğer dediğim ayrıntıyı es geçtik diyelim ama bu bahsettiğimiz nokta (şalın bir bayanı güzel göstermesi) tesettür kavramının içini doldurmak adına yine sıkıntılar ortaya çıkarıyor. şimdi diyebilirsin belki, bu sadece senin abinin bakış açısı diye.. fakat biz kadınlar bütün erkekler her kadına şehvetle bakıyor diye kapanmıyoruz bakma ihtimali var diye bize namahrem olan bütün erkeklere karşı tesettür gibi bir nimeti zırh olarak kullanıyoruz. en önemlisi Rabbimiz bizi korumak adına bu emri verdiği için onu baş tacı ediyoruz. aslında bir nedeni olmasına da gerek yok, çünkü beden mülkü "bir" olan Allahu teala'ya aittir.O istediği gibi tasarruf eder. hem şal boyna dolandığı için, deşifre olan boyun ister istemez bayanı daha alımlı gösteriyor. tesettürün "sakla" buyruğunu göz ardı etmeye sebep oluyor. İnşaallah tesettürlü bayanlardan kılar Rabbim cümlemizi güzel kardeşim Rabbim iradelerimizi hür kıldı, kimse kimsenin iradesine müdahil olma hakkına sahip değil, ben sadece sana meramımı anlatmak istedim. Fi emanillah

=======

Bu arada hanımlar amacım kimseye sataşmak, kimseye laf etmek değildir. Bu forum bana çok şey kattı. bizim de çorbada tuzumuz olun istedik açtık konuyu... amacım o dehşetli gün geldiğinde bildiklerin vardı da aktarmadın diye sizlerle karşı karşıya gelmemek... eğer kırıcı üslubum olduysa da hakkınızı helal edin .. bu konuyu okuyan her bayan için bir iletim var : sen özelsin güzel bayan,Allah'ın değerli kıldığı bir mücevhersin