Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10 Ekim 2014, 18:46   Mesaj No:18

Mihrinaz

Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1270
Beğenildi:11863
Beğendi:8994
Takdirleri:26311
Takdir Et:
Standart Cevap: ŞÛRA suresini sorularla tanıyalım

16- ‘36. Size verilen şey, yalnızca dünya hayatının geçimliğidir. Allah'ın yanında bulunanlar ise daha iyi ve daha süreklidir. Bu mükâfat iman edenler ve Rablerine dayanıp güvenenler içindir’ ayetinin nazil olma sebebi nedir?
  • Hz. Ömer’in malını Allah yolunda harcadığında
  • Hz. Ebu Bekir bütün malını Allah yoluna harcadığı zaman, bir topluluğun onu kınaması üzerine nazil olmuştur
  • Ensardan bir sahabenin bütün malını Allah yoluna harcadığı zaman, bir topluluğun onu kınaması üzerine nazil olmuştur
  • Hepsi
17- ‘İşte onun için sen (tevhide) dâvet et ve…’ ayetinin devamı hangisidir?
  • emrolunduğun gibi dosdoğru ol.
  • Onların heveslerine uyma ve de ki
  • Hepsi
  • Ben Allah'ın indirdiği Kitab'a inandım ve aranızda adaleti gerçekleştirmekle emrolundum
15. Şu halde sen bunun için davet et ve emrolunduğun şekilde dosdoğru ol. Onların heveslerine uyma ve de ki: "Ben, Allah 'in indirdiği kitaba inandım ve aranızda adalet etmekle emrolundum. Allah bizim de sizin de Rabbınızdır. Bizim işlediklerimiz bize, sizin işledikleriniz sizedir. Bizimle sizin aranızda tartışılacak hiçbir şey yoktur. Allah elbette hepimizi bir araya toplıyacaktır ve dönüş de ancak O 'nadir.

18- sureye göre Bir kötülüğün cezası nedir ve mükafatı kime aittir?
  • hiçbiri
  • Kötülüktür-kişiye aittir
  • ona denk bir kötülüktür-Allah’ a aittir
  • bağışlanmadır-kişiye aittir
40- Kötülüğün cezası, yine onun gibi bir kötülüktür. Kim affeder, barışırsa onun mükafatı Allah'a aittir. Doğrusu Allah zalimleri sevmez.

19- ayet 8- ‘Allah dileseydi onları bir tek millet yapardı. Fakat O, dilediğini rahmetine kavuşturur; zalimlerin ise hiçbir dostu ve yardımcısı yoktur.’ ayetinin doğru açıklaması hangisidir?

• Bütün insanlar müslümandır.
  • Ayrı dinlerdeki bütün insanlar İslam dinine girebilirlerdi. Ama hidayet ve dalalet ilahi iradeye bağlıdır. Bununla birlikte inkarla kendilerine zulmedenler azaptan hiçbir şekilde kurtulamayacaklardır
  • Hepsi
  • İnsan akıl sahibidir.
20- Allah’ın, kullarına rızkı bol bol vermemesinin sebebi nedir?
  • yeryüzünde azacak olmaları
  • yeryüzünün kıymetini unutmaları
  • yeryüzünün genişlemesi
  • hepsi
27- Allah kullarına rızkı bollaştırsaydı, yeryüzünde azarlardı. Fakat O rızkı dilediği ölçüde indirir. Çünkü O, kullarından haberdardır, onları görür

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~