Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19 Aralık 2014, 08:57   Mesaj No:44

Mihrinaz

Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1272
Beğenildi:11886
Beğendi:9000
Takdirleri:26451
Takdir Et:
Standart Cevap: KASAS Suresini Sorularla Tanıyalım

31- Hangisi, Rabbimizin Hz. Musa’yı annesine tekrar verişiyle ilgili olan ayette geçmektedir?
A. “Allah'ın vaadinin gerçek olduğunu bilsin” diye
B. “gözü aydın olsun” diye
C. “gam çekmesin” diye
D. hepsi
13- Böylece biz onu annesine geri verdik ki gözü aydın olsun, üzülmesin ve Allah'ın vaadinin gerçek olduğunu bilsin. Fakat çoğu bunu bilmez.

32- Hangisi “Şehirde korku içinde, (etrafı) gözetleyerek sabahladı…ayetinin devamında geçmektedir?
A. Doğrusu sen, besbelli bir azgınsın!
B. Allah’ı unutarak neler yapıyorsun!
C. Bilmiyorum deyip de kurtulamazsın!
D. hepsi
18- Şehirde korku içinde etrafı gözetleyerek sabahladı. Dün kendisinden yardım isteyen kişi bağırarak yine ondan yardım istiyordu. Musa ona; "Besbelli sen bir azgınsın. " dedi.

33- 44, 45 ve 46. ayet meallerindeki ortak durum nedir?
A. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in olanları vahiy yoluyla Allah’tan öğrenmiş olması
B. Şeytan
C. Hiçbiri
D. Uyku

44- Ey Muhammed! Musa'ya emrimizi vahyettiğimiz zaman sen mukaddes vadinin batı tarafında değildin, onu görenlerden de değildin.
45- Biz nice nesiller var etmiştik de onların üzerinden uzun zamanlar geçti. Ey Muhammed! Sen Medyen halkı arasında bulunup onlara ayetlerimizi okumuyordun. Fakat o haberleri sana gönderen biziz.
46- Sen Musa'ya hitab ettiğimiz zaman Tur'un yanında da değildin. Fakat Rabb'inden bir rahmet olarak orada geçenleri sana bildirdik ki senden önce bir uyarıcı peygamber gelmemiş olan kavmi uyarasın; belki düşünüp öğüt alırlar
34- Hangisi “…yaman bir zorba olmayı arzuluyorsun sen “ diye biten ayette bahsedilerlerden değildir?
A. Bana da mı kıymak istiyorsun?
B. Arabuluculardan olmak istemiyorsun
C. Bana birşeyler ögret
D. Hiçbiri
19- Nihayet Musa ikisininde düşmanı olan adamı yakalamak isteyince; "Ey Musa! Dün bir canı öldürdüğün gibi beni de mi öldürmek istiyorsun? Sen yeryüzünde islah edenlerden değilde zorba olmak istiyorsun. "dedi
35- Hz. Musa’ya sütünü veren kimdir?
A. Firavun un karısı
B. Kendi annesi
C. Süt annesi
D. hiçbiri

12- Önceden, süt annelerini memesini kabul etmemesini sağladık. Musa'nın ablası; "Sizin için onun bakımını üstlenecek ve ona öğüt verip onu güzelce eğitecek bir aileyi göstereyim mi? dedi"
13- Böylece biz onu annesine geri verdik ki gözü aydın olsun, üzülmesin ve Allah'ın vaadinin gerçek olduğunu bilsin. Fakat çoğu bunu bilmez.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~