Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01 Ocak 2015, 20:16   Mesaj No:3

Ali Parlak

Medineweb Aktif Üyesi
Ali Parlak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ali Parlak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38986
Üyelik T.: 10 Şubat 2014
Arkadaşları:3
Memleket:Karaman
Konular: 25
Beğenildi:76
Beğendi:68
Takdirleri:340
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Tasavvuf/Ali Parlak

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Tasavvuf, Allah ın dinini bırakıp,şeyh,gavs,kutup,sadat efsaneleriyle,Allah ı ete kemiğe büründürüp,Allah a ortak koştukları şeyhleri gibi göründürmektir.

İslam iki şekilde yaşanır:
1. Taklidi
2. Tahkiki

Taklidi İslam dilde kalır. Tahkiki İslam kalbe işler.

Tasavvuf, İslam'ı kalbe nakşetmek için yapılan çalışmalar bütünüdür.

İnsanların tamamen bu saf, temiz inançlarını bazı kişiler kötüye kullanmaktadır. Bu art niyetli kişilerin yaptıklarını tasavvufa mal etmek vicdansızlıktır.

Tasavvufu alet ederek dini duyguları sömüren kişilere bakıp, tasavvuf böyledir demek edep dışıdır.

Tasavvufu anlamayan, tasavvufu din zannetmektedir. Böylelikle tasavvuf yoluna girenleri, Allah'ın dinini bırakmakla suçlamaktadır. Halbuki tasavvuf bir din değildir.
Tasavvuf, dinini aşk ile yaşama şeklidir.

Tasavvufta şeyh, gavs, kutup gibi isimlerin önemi yoktur. Onların genel adı Mürşittir. Yani yol gösterendir. Yani öğretmendir.
Tasavvufa girmeyen bir insanın bile inandığı, güvendiği ve savunduğu bir hocası vardır. Adı isterse araştırmacı yazar olsun ne fark eder?

Allah ete kemiğe bürünmekten münezzehtir. Hiç bir tasavvufçu da bunu demez zaten. Allah, Allah'lığını kimseye vermez, verecek de kimse yoktur zaten. O, hükmünde ve mülkünde yalnızdır.

Eğer ki, bazı tasavvufa gönül vermiş aşıkların ''Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründüm'' sözüne takılıyorsa akıl, söyleyin o akıla takılmasın. Çünkü doğrudur. Bazıları ete kemiğe bürünmüş Yunus diye görünmüş, fakir Ali diye görünmüş, konumuza cevap yazan kardeşimiz de ete kemiğe bürünüp bilinmez diye görünmüş.
Şimdi soralım: Kim ete kemiğe bürünmeden bu dünyaya ruh olarak gelmiştir?
Ben ete kemiğe bürünmedim, ruh olarak geldim diyen var mı?

Hiç bir öğrenci, mürşidini Allah'a ortak koşmaz. Zaten gerçek tasavvuf böyle bir şeyi reddeder. Tasavvufta aslolan, Peygamber efendimizin İslamı öğrettiği ve yaşadığı şekilde istikamet üzere yaşamaktır.

Yerinizde olsam, birilerini suçlarken genelleme yapmaz ve ALLAH'TAN KORKARDIM.