Konu Başlıkları: Ali Seriati´nin iddiasi:
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 Ocak 2015, 20:55   Mesaj No:5

ali70

Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:
Standart Cevap: Ali Seriati´nin iddiasi:

Alıntı:
Allahın kulu_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ali Seriati´nin iddiasi:

Önce, Allah meleklere seslenerek yeryüzünde kendisine bir halife yaratmak isteğini açıyor… Melekler hemen (gene yeryüzünde kin güdüp intikam peşinde gidecek, kan akıtacak birinimi yaratacaksın!) diyerek kıyameti koparıyorlar.Çünkü, Âdem’den önce de tıpkı bugünün insanları gibi, cinayet işleyen, kan döken, günah işleyen diğer insanlar vardı.Bunun için hemen ardından melekler Allah’a (tekrar yeryüzünde yeni bir insan yaratınca,yeryüzünde insanlar için yeni bir “dönem” i başlatmaya karar verince, bunun insanı tekrar kan dökmeye, günah işlemeye yönelteceğini zikrediyorlar.) Buna karşılık Allah buyuruyor ki “ben sizin bilmediklerinizi bilirim” Daha sonra Allah hemen Âdem’i yaratmaya koyuluyor.Ardından hemen senboller başlıyor.”Sh. 13,14(85)

arkadaşlar burada insanların 2. defa yaratılmış olduğu yazıyor
1.melekler insanların kan dökeceğini nereden bilmişler
2. bizden önce insan yaratılmışmıydı
merak ettim siz neler düşünüyorsunuz?

merak ettim siz neler düşünüyorsunuz? Ali Şeriati gibi bir alime kim ne diyebilir ki? Yalnız söyledikleri ile söylemek istedikleri tam anlaşılmamış da olabilir. Belki herkes fikrini söyleyecek belki söylemeyecek ama naçizane benim düşüncem:

1.melekler insanların kan dökeceğini nereden bilmişler
Bunu bilmek için öncelikle Allah'ın dilemesi gerek. Demek ki Allah dilemiş, onlar da bilmişler.
Sonra... Allahu Teala diyor ki, bir halife yaratacağım. Halife...
Bu demektir ki, halife olacak kişide Allahın bütün esmaları tecelli edecek.
Allahın bütün esmalarının tecelli etmesi demek, her şeyin zıttıyla zuhura çıkacağı anlamına da gelir. Celal ve Cemal...
İnsanda Allahın Celal ve Cemal isimleri cem olmuştur. Buluşmuştur. Bunun içindir ki insan bazen Rahman, Halim, Affüvv esmalarıyla boyanır. Bazen de Celallenir, Kahhar, Züntikam esmalarıyla boyanır. Yani kısaca Allahın tüm esmaları insanda zaman zaman tecelli eder. E hal böyle olunca da, bu esmaların birbirleriyle çatışması kaçınılmaz olur. Yani savaş, kan, bozgunculuk, vs....
Biz buna kısaca esmaların savaşı da diyebiliriz. Melekler ise Halife olacak kişide tecelli edecek esmaların çatışmasının sonuçlarını çok önceden görmüşlerdir.
Çünkü halife demek, Allahın tüm esmalarının görüleceği mekan demek. Bunun sonucu da meleklerin dediği gibi: Kan dökülmesi, savaş, bozgunculuk,...

2. bizden önce insan yaratılmışmıydı

İnsanın ikinci kez yaratıldığına inanmıyorum. Çünkü insanın yaratılışı Hz. Adem ile başlar.

Ama insan yaratılmadan önce başka halifeler olmuş mudur diye sorarsanız, derim ki: Olabilir de, olmayabilir de... Cinlere de bir zamanlar halifelik verilmiş olabilir. Çünkü onlar da yaptıklarından sorumlu yaratıklar. Cennet ve cehennem onlar için de bekliyor. Ve insan yaratılmadan çok önce bu dünyada onlar vardı.
Allah bilir...
Eğer öyleyse veya değilse, ilerde(Mahşerde) öğreniriz. Şimdi onu merak etmeye gerek yok diyorum.