Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18 Mart 2015, 07:07   Mesaj No:22

fedra

Durumu:fedra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 29784
Üyelik T.: 26Haziran 2013
Arkadaşları:12
Konular: 35
Beğenildi:86
Beğendi:155
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: haftanin konusu:organ nakli caiz midir?

ben bu nassdır demiyorum ki onun görüşüdür düşüncesidir diyorum ayrıca karsı görüstekilere hicbir sayqısızlıkta bulunacak söz söylemedim görüsüne düsüncesine katılmayabilirsin ama saygı gösterilmek zorundadır diyorum ben de size katılmıyorum ama demiyorum ki organ nakline karsı cıkanlar bosuna fetva vermesin bunun adı diğer organ bekleyen icin cinayettir vb sözler söylemiyorum bu sözler hakaret boyutunda olur

ikincisi ölüler icin organ naklinde tamamen öldükten sonra organ nakli yapılır organ naklinin de belli şartları var doktorun dediği gibi bisey olsa organ nakline kimse olumlu bakmazdı Kur'an-ı Kerim'de de kesin bir şekilde organ nakli caiz değildir helal ve mübah değildir ibareleri bulunurdu alimler arasında da görüş ayrılıkları olmazdı beyin ölümü kesin ölümdür tüm organların yönetimi beyindedir beyin çalısmayı durdurdu mu koordinasyon bitmiş oluyor yani kesin ölüm gerceklesiyor organ nakli yapılacaksa beyin ölümü gerceklesen hastaya oksijen verilir 72 saat daha bekletilir organlar kullanılabilir halde ancak bu kadar korur kendini daha sonra organlar da biter organ naklinin birçok şartı var bu şartlar olmadan tabi ki organ nakli yapılamaz

son olarak herkes kendi görüşünü söylüyor ben bu nassdır demedim hicbir yazdıklarımda sadece saygı gösterilmelidir '' kimse böyle fetva vermesin bu cinayettir '' deyip kendi görüşünüz nass gibi dile getirilmesin diyorum bunları da tartışmak icin yazmadım kendi görüşümü belirtiyorum.