Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09 Ekim 2008, 16:11   Mesaj No:14

AŞK'ÜL İSLAM

Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Standart Cvp: Asr Süresi Etrafında DÜŞÜNELİM!...

Konuyu biraz toparlayalım, ve en baştaki soruya dönerek, kendim biraz üzerinde mütalaa yapayım ...

Bana en yakın gelen düşünce, direkt M.ESED'in DÜŞÜN!..ZAMANIN AKIP GİDİŞİNİ.. şeklinde kapsamlı görüşü..

Neden ÇAĞA yemin olsun(ASRA YEMİN OLSUN) şeklinde YEMİN ile başladı acaba rabbimiz ?

Acaba BU çağ' dan kasıt şu olabilir mi :

Eyy insanlar! Size örnek olarak , sizden önceki ümmetleri, sizden önce yaşayan çagları ibret vesilesi olarak gösteriyorumm.. Sizden önceki çagda yaşayanlara dönüp bir bakın.. İyi işler yapanlara , benim dinim üzerinde kendilerini muhafaza etme gayretinde olanlara nimetlerimi görüyor musunuz ?... Onlara vediğim dünyada verdiğim güzellikleri görüyor musunuz..

Eyy insanlar ÇAĞA YEMİN OLSUN!.. Hani.. Sizden önce yaşayan bir Ahsabı_ Meşeme vardı.. Hani meşum olanlar vardı.. Hani Kötülüğün sahipleri olanlar vardı..Hani vakia süresinde geçiyor Ve ashâbülme'emeti mâ aeshâbülmeş'emeh şeklinde bir ayet var..Hani kötülüğün sahibi olanlar, haniii Nefsen şeytana kendilerini satmışlar. Bunlar kâfirler... Şeytana ulaşmış olanlar...Şeytanla dost olduklarının çoğu kez farkında bile olmayanlar var ya.. Görüyormusunuz çağa dönüp baktıgınızda ?? İşte siz sakınn ama sakınn onlara benzemeyin.. diyor sanki.. Rabbimiz... Kör olmayın, görün farkında olun diyor.. Bana hep yemin edilen ayetler sanki o yemini kulum yeminime dikkat et, sakın kör olma.. seni uyarıyorum, ben yemin ederek sana bir ikaz veriyorum, seni hatalardan korumak istiyorum diyormuş gibi hissederim..

Şimdi bu düşüncemi burada bırakıp, ardı sıra gelen ayeti izleyelim..

İnsanlık hüsranda.. İnsanlık ziyanda.. demiş rabbim...Sanki bu yeminin ardından bizlerin ne kadar kör oldugunu gözümüzün önünü sermiş.. Görenlere.. körlere ne ki!.. Neyse.. Dağıtmayayım..

Bizim toplumumuzda yahut islamla şereflenmiş toplumların her birinde, bir topluluk bir araya geldikten, hep beraber islami sohbet yaptıktan sonra, genellikle kardeşlerimizden biri çıkar ve der ki:

''Sahabiler bir arada olduklarında, sohbet veya toplantılarının sonunda heeepp ASR süresini okuyarak dağılırlarmış, biz de öyle yapalım,sohbetimiz sonunda ASR süresini okuyarak evlerimize dagılalım'' der....

... Okurlar ve dağılırlar.. Haydaaa !... Görünüşte, ortada yanlış bir şey yok.. değil mi? Asr süresini okudular ve dagıldılar.. Sahabiler gibi..

Şimdiiii duralım bakalım burada ve bir soru sorayım size : SİZCE SAHABİLERİN ASR SÜRESİNİ OKUYUP DAGILMAKTAN ANLADIGI NEYDİ ? ONLAR BİZİM GİBİ DÜŞÜNÜP, OKUYUP MU DAĞILIYORLARDI ACABA?..

Bu sorumun cevabını çok uzaklarda da aramayın azizler, sorunun cevabı hemen arkasından gelen ayette...
Ne diyor ayetin devamında ????

Dikkat !...
Hani İNSANLAR HÜSRANDADIR demişti ya.. arkasından Bu hüsrandan mütesna olanları sıralamıştı.. YANLIZ İMAN EDİP YARARLI İŞLER GÖRENLER, BİRBİRLERİNE HAKKI TAVSİYE EDENLER VE BİRBİRLERİNE SABRI TAVSİYE EDENLER..

İman edenler
İyilik, güzellik, doğruluk için çalışanlar
Hakk ve adalet için el birlik olanlar...
Güçlüklerde el birliği ile göğüs gerip, acıları paylaşanlar...

Yani sanki resmen diyor ki bize.. Asr süresini okuyup dağılan ama nasipten yana kör olanlar eeyy !!!
Eyy yahu iman edenlerr İMAN etsenize !...

Bir köleyi özgürlüğüne kavuştursanıza...!!!
Acaba bu sohbet toplulugunuzun içinde acısı yarası olan var mı... Belki parasız.. Belki çocuguna iki lokma götürecek bir kardeşiniz var !
Kör olmayın...İhtiyaç sahibine verin...!!!
Öksüz var.. Başını okşayın...!!!
Düşmüş var, elinden tutun!...
İslam davası adına toplumda bir güçlük var, kaos var, güçlüklere sabredin...birbirinize sabretmeyi tavsiye edin....
Hakkı tavsiye edin, dosdoğru olanı yapmayı tavsiye edin..

Hahh işte ondan sonra dağılın...İşinize gücünüze evinize...diyor sanki..

Bana düşündürdükleri bunlar...

Ah rabbim...
Ah... Rabbim..

Slm Alyk..

YAĞMUR SANCAK
09,10,2008